Medyczne zastosowanie dojrzałych komórek macierzystych, związane z tym dylematy etyczne oraz konsekwencje antropologiczne – to temat trzydniowej konferencji zorganizowanej w Watykanie przy współpracy Papieskiej Rady ds. Kultury oraz amerykańskiej firmy biomedycznej Neostem.
Obrady rozpoczną się jutro. Już dzisiaj konferencja została zaprezentowana dziennikarzom. Ze strony Stolicy Apostolskiej jej przygotowaniem zajmuje się ks. Tomasz Trafny.
„Jest to konferencja popularnonaukowa, adresowana do biskupów, kardynałów, polityków – wyjaśnił polski duchowny. – Służy przybliżeniu tego bardzo trudnego tematu osobom, które nie mają wykształcenia naukowego, ale są zainteresowane kontekstem socjokulturalnym tego zagadnienia. Cała konferencja jest podzielona na trzy sesje. Pierwsza to typowo medyczna, prezentująca aplikacje kliniczne wypracowane na potrzeby pacjentów. Druga to przejście od tematyki medycznej do zagadnień biomedycznych – wiemy, że badania nad komórkami macierzystymi rodzi wiele pytań natury moralnej. Ostatni element konferencji to debata na temat kulturowych konsekwencji tych badań i tego, w jaki sposób mogą one, zwłaszcza w perspektywie medycyny regeneracyjnej, kształtować naszą wizję człowieka i kultury” – powiedział ks. Trafny.
Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań chrześcijaństwa.
Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka - uważa Franciszek.