Nie mogłem, niestety, przybyć do Walii w czasie tej wizyty. Ale ufam, że ten przepiękny posąg, który obecnie wraca do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Cardigan, będzie trwałą pamięcią o głębokiej miłości papieża do ludu walijskiego i o jego stałej bliskości, zarówno w modlitwie, jak i we wspólnocie Kościoła - mówił papież w katedrze Westminsterskiej.
Publikujemy pełną treść papieskiego przemówienia:
Drogi Biskupie Reganie,
Dziękuję Ci za bardzo ciepłe pozdrowienia w imieniu wiernych z Walii. Jestem szczęśliwy, że mam tę sposobność uczczenia narodu i jego prastarych tradycji chrześcijańskich, błogosławiąc mozaikę św. Dawida, świętego patrona ludu walijskiego oraz zapalając świecę posągu Matki Bożej z Cardigan.
Święty Dawid był jednym z wielkich świętych VI wieku, tego złotego wieku świętych i misjonarzy na tych wyspach i był zatem założycielem kultury chrześcijańskiej, która legła u korzeni współczesnej Europy. Przepowiadanie Dawida było proste, ale głębokie: gdy umierał, powiedział swych mnichom: „Bądźcie radośni, strzeżcie wiary i czyńcie małe rzeczy”. To te małe rzeczy ujawniają naszą miłość do Tego, który jako pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4,19) i aby przywiązać ludzi do wspólnoty wiary, miłości i służby. Niech przesłanie św. Dawida w całej swej prostocie i bogactwie nadal rozbrzmiewa w dzisiejszej Walii, przyciągając serca jej narodu do odnowionej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła.
W ciągu wieków lud walijski wyróżniał się swą pobożnością do Matki Bożej; poświadczają to niezliczone miejsca w Walii, zwane „Llanfair” – Kościół Maryi. Przygotowując się do zapalenia świecy, trzymanej przez Nią, modlę się, aby nadal wstawiała się u swego Syna za wszystkimi ludźmi Walii. Niech światło Chrystusa nadal prowadzi ich kroki oraz niech kształtuje życie i kulturę tego narodu.
Nie mogłem, niestety, przybyć do Walii w czasie tej wizyty. Ale ufam, że ten przepiękny posąg, który obecnie wraca do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Cardigan, będzie trwałą pamięcią o głębokiej miłości papieża do ludu walijskiego i o jego stałej bliskości, zarówno w modlitwie, jak i we wspólnocie Kościoła.
Bendith Duw ar bobol Cymru! Niech Bóg błogosławi lud Walii!
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.