Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II

Wieloletni sekretarz świętego papieża spotkał się z młodzieżą, studentami i społecznością akademicką i wygłosił wykład.

- Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie czterdzieści lat wiernej służby. Litania do św. Jana Pawła II jest podsumowaniem jego życia. Każde z tych wezwań to temat na pracę naukową, to zadanie dla uniwersytetu, który nosi jego imię, który się szczyci tym, że przez 24 lata dojeżdżał tu z wykładami. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł „Świadek nadziei”, jak nazwał go G. Weigel, to tobie księże kardynale możemy nadać tytuł „Świadka wierności”, poprzez wierną służbę papieżowi, a przez to Kościołowi. Wierność to obecność – mówił w słowach powitania abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wręczenie medalu jubileuszowego na 100-lecie KUL Wystąpienie kard. Dziwisza poświęcone było Litanii do św. Jana Pawła II. Najpierw podziękował metropolicie lubelskiemu i dyrektorowi Instytutu Teologii Duchowości KUL oraz proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Lublinie za zaproszenie na uniwersytet i do parafii.

Analizując poszczególne wezwania litanii do świętego papieża podkreślił, że zostawił on wielki ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. – Lublin zaś zajmował szczególne miejsce w życiu księdza, a następnie biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał szczególną motywację do podejmowania refleksji w obszarach etyki chrześcijańskiej oraz realizowania swojej pasji dydaktycznej i naukowej. Znalazł się w tym uniwersytecie, w swego rodzaju „kuźni”, w której przygotowane były kadry duchowieństwa i ludzi świeckich, którzy mieli służyć Kościołowi w Polsce zmagającemu się z totalitarną ideologią, nieprzewidującą miejsca dla Boga w życiu człowieka i społeczeństwa. Niewątpliwie Karol Wojtyła wniósł swój wkład w życie lubelskiej uczelni, której był niemal rówieśnikiem. Ale trzeba też powiedzieć, to podkreślał wielokrotnie Karol Wojtyła, że lubelska uczelnia ubogaciła przyszłego papieża – stwierdził zdecydowanie kard. Stanisław Dziwisz. Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wpis do Księgi Pamiątkowej w Rektoracie KUL W dalszej części wykładu podkreślał ślady obecności papieża Polaka. – Gdy została wyznaczona data kanonizacji Jana Pawła II przez ojca świętego Franciszka, w środowisku krakowskim powstała myśl, by ułożyć litanię do nowego świętego. Nie mieliśmy trudności z wyszukaniem tytułów, którymi można by obdarzyć świętego. Problemem był raczej z ograniczeniem inwokacji skierowanych do Jana Pawła II. Ale i tak jest ich pięćdziesiąt – mówił wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Gość Lubelski Kard. Stanisław Dziwisz na KUL

 

- Niemal każdy tytuł, którym litania obdarza tego świętego – przywołuje na pamięć znaczące wydarzenia jego pontyfikatu, niezmordowaną działalność, jego nauczanie w encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, jego postawę wobec współczesnych problemów Kościoła i świata, a także jego osobiste i święte życie. Inaczej mówiąc – Litania do św. Jana Pawła II przedstawia portret apostoła naszych czasów. Tak chciałem zatytułować moje dzisiejsze wystąpienie – mówił kard. Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz został również uhonorowany przez Kolegium Rektorskie, jako pierwszy – medalem wybitym specjalnie na jubileusz 100-lecia KUL. Jako drugi – medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Litania do św. Jana Pawła II

 

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg