Dostrzeżmy inicjatywy pokojowe

„Dostrzeżmy podejmowane w Syrii oddolne inicjatywy na rzecz przywrócenia pokoju, a nie tylko kolejne masakry i akty przemocy dokonywane przez siły rządowe i rebeliantów”. Te słowa są swoistym apelem wystosowanym przez nuncjusza apostolskiego w Syrii do ONZ i całej wspólnoty międzynarodowej.

Abp Mario Zenari wskazuje, że sami Syryjczycy coraz więcej robią na rzecz położenia kresu krwawej wojnie domowej i te inicjatywy trzeba jak najbardziej wspierać.

Dramatycznym bodźcem do zintensyfikowania pokojowych wysiłków była, jak podkreśla nuncjusz, rzeź kobiet i dzieci w mieście Hula. Agencje donoszą tymczasem o kolejnej masakrze cywilów w rejonie Deir Ezzor, którzy zostali zabici strzałem w głowę, oraz o kolejnych bombardowaniach.

Jeden z poważnych problemów w Syrii stanowią obecnie także zaginięcia i porwania dla okupu. O tym m.in. mówiono na wczorajszym spotkaniu 23 zwierzchników religijnych, jakie odbyło się w szczególnie dotkniętym konfliktem mieście Homs. W spotkaniu wzięli udział katoliccy i prawosławni chrześcijanie oraz muzułmańscy sunnici i alawici. Postanowiono połączyć siły i zintensyfikować międzyreligijne wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju.

Nasilającą się w Syrii przemoc potępili jednoznacznie zwierzchnicy Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Równocześnie wezwali do modlitwy o pokój i pojednanie w tym kraju wskazując, że „na obecną chwilę zawiodły wszystkie wysiłki międzynarodowej dyplomacji”.

„To, co wydarzyło się w Huli, jest tragedią. Nieludzki mord uwidacznia zamysły ludobójstwa, jakie panują w Syrii” – powiedział biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy, William Shomali.

W deklaracji zamieszczonej na stronie internetowej Patriarchatu Łacińskiego bp Shomali wyraził zaniepokojenie setkami niewinnych ofiar bratobójczej wojny, przejawił głęboki smutek oraz złożył w imieniu wszystkich chrześcijan Ziemi Świętej wyrazy współczucia dla narodu syryjskiego. Wobec niepowodzenia negocjacji dyplomatycznych łaciński patriarchat zaapelował o modlitwę w intencji pokoju w Syrii, ponieważ, jak podkreślił bp Shomali, w tej sytuacji „potrzeba nadzwyczajnej mocy, która przychodzi o Boga”.

Na ten apel odpowiedzieli szczególnie uczestnicy nabożeństw zorganizowanych w parafiach na zakończenie maja, błagając Maryję, Królową Pokoju, o dar nawrócenia i pojednania.

W apel o błagalną modlitwę w intencji pojednania w Syrii włączyli się franciszkanie, którzy 31 maja pielgrzymowali do Ain Karem, do sanktuarium Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny u św. Elżbiety. W czasie uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem o. Pierbattisty Pizzaballi, kustosza Ziemi Świętej, grupa kleryków międzynarodowego franciszkańskiego seminarium przyjęła posługę lektoratu i akolitatu, zobowiązując się głosić „Ewangelię pokoju” i jej służyć.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg