• Ajja
    04.12.2014 07:09
    A dlaczego właściwie kolegialność w Kościele jest cechę którą należy wzmacniać?
    • _jasiek
      04.12.2014 07:22
      _jasiek
      Wręcz przeciwnie, należy ograniczać, redukować do niezbędnego minimum. W końcu Niebo jest ściśle hierarchiczne, a Kościół Święty ma być Jego obrazem na ziemi. Ojawienie dokonało się raz ~2000 lat temu i nie ma w Nim miejsca na "kolegialne" majstrowanie, jakego próby ostatnio obserwujemy.

      P.S. Zaprzeczeniem hierarchicznego porządku jest sfera działania szatana, choć i on nie może wiecej, niż mu Pan Bóg pozwoli.
  • śwjacenty
    04.12.2014 07:24
    Dlaczego nie ? Tak przecież było od początku.
  • śwjacenty
    04.12.2014 12:39
    O istotnym znaczeniu zagadnienia kolegialności dla Jana Pawła II wymownie świadczy fakt, że odwoływał się On do niej już na początku swej pierwszej, inaugurującej ponty3 kat encykliki Redemptor hominis.
    Przywołując dziedzictwo Kościoła, w którym rozpoczyna posługę następcy św. Piotra, wskazał na zasadę kolegialności episkopatu. Za jedno z kluczowych zadań swego pontyfikatu uznał troskę o uwydatnienie i ożywienie różnych form, w których może się kolegialność wyrażać. Dzięki temu wspólnoty eklezjalne będą „pulsowały pełną świadomością swej tożsamości i zarazem swej oryginalności w uniwersalnej jedności Kościoła” To fragment z pracy ks. R. Słupka pt."Nauczanie Jana Pawła II o kolegialności w Kościele Chrystusowym." Zagadnienie kolegialności nie jest w Kościele nowością. Już w czasach apostolskich mówi się o kolegium apostołów. W Dziejach Apostolskich są przykłady wspólnego podejmowania decyzji ( np. "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne." 15,28) Kolegialność w ciele chrystusowym w usługiwaniu i zarządzaniu była zawsze w jedności z Głową czyli z Jezusem Chrystusem działającym w Kościele przez Ducha Świętego. Monarchiczny charakter urzędom kościelnym narzuciło feudalne średniowiecze przenosząc do Kościoła system wasalno senioralnych zależności. Tymczasem św. Piotr pouczał "starszych" żeby nie byli w Kościele jako panujący ale jako sługi na wzór Pana. Jego to obrazem na Ziemi a nie "hierarchicznego nieba" ma być Kościół. Pozdrawiam )


Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg