Komentarze 2
 • Gość
  29.06.2016 16:34
  Błędem jest sądzenie że nauka o usprawiedliwieniu łączy nas i Luteran . Luter uważał wprawdzie że usprawiedliwienie jest z wiary a nie z uczynków, lecz interpretacja tej prawdy różni się od nauczania Kościoła katolickiego tym że, "można grzeszyć i grzeszyć, a mimo to będziemy usprawiedliwieni dzięki wierze w Jezusa Chrystusa"; cytat oczywiście nie jest dosłowny, ale chodzi o takie podejście Lutra do prawdy o usprawiedliwieniu. Nie rozumiem więc sensu wypowiedzi Papierza Franciszka. Po za tym Luter stwierdził, że Bóg Ojciec jest Tyranem iż kazał zabić swojego Syna Jezusa, a w innym miejscu; że Jezus był największym grzesznikiem. Trudno jest więc znaleźć wspólną płaszczyznę dla pojednania bez odrzucenia przez obydwie strony tych strasznych Herezji i bluźnierstw Lutra. Trzeba znać oryginały pism Lutra , aby właściwie ocenić i zrozumieć jego poglądy i tak zafałszowaną teologię.

  Od moderatora

  Proszę przeczytać wspólną luteran i katolików deklarację o usprawiedliwieniu, a nie odgrzewać stare spory: http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477995.Wspolna-deklaracja-w-sprawie-nauki-o-usprawiedliwieniu
  • Gość
   29.06.2016 20:12
   Nie chodzi mi o rozgrzewanie sporów, ale jest podstawowe pytanie; gdzie jest punkt wyjścia, a więc istotny element zbieżny dla porozumienia i w konsekwencji pojednania. Nie chodzi tu o to by bazować na drugo, czy trzeciorzędnych sprawach nas różniących, ani na czysto ludzkich i emocjonalnych zbliżeniach. Aby pojednanie było skuteczne wydaje się być słusznym pogląd by podstawą jego była prawda. Może Luteranie powinni ją na nowo zdefiniować i np; w "prymacie Piotrowym" szukać raczej wsparcia w podążaniu wspólną drogą chrześcijańskiej wiary niż przeszkody. Trzeba rozmawiać, ale musi być jakaś istotna podstawa-fundament na którym można by budować. Kto wie, czy właśnie nie ta prawda powinna stać się takim kamieniem węgielnym dla pojednania, a nie kamieniem niezgody. Taki jest mój pogląd. pozdrawiam w Chrystusie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg