• zośka
    01.04.2015 11:39
    Do przeżywania Triduum Sacrum nie tylko jako upamiętniania męki Pana, ale wejścia w tajemnicę "zabawienia" CZY TAK MA BYĆ NAPISANE MOŻE ZBAWIENIA
  • ALand
    01.04.2015 11:43
    To jest jakaś wrzutka. Papież nie mówił o Passze, czyli żydowskim święcie Pesach, ale o Wigilii paschalnej, świecie chrześcijańskim. Niektórym j-chrześcijanom wszystko się myli.
    • N.
      01.04.2015 17:57
      Przecież jest napisane wyraźnie: Wigilia Paschalna.
      Zresztą Pan Jezus też się przygotowywał do Paschy, był Żydem i bynajmniej się tego nie wstydził - więc teraz termin Pascha też nie powinien być wyszydzany.
      A po włosku życzenia świąteczne brzmią: Buona Pasqua... i tak właśnie powiedział je Papież.
      Więcej szacunku dla braci chrześcijan i starszych braci w wierze życzę, zwłaszcza w tym czasie ;)
  • Anonim (konto usunięte)
    01.04.2015 17:34
    No niestety, Pan Jezus jest Zydem, Matka Boska tez jest Zydowka i bez Izraela nie swietowalibysmy dzis Paschy czyli Przejscia ze smierci do zycia.

    Jak latwo odciac sie od korzeni...
  • Witek-z-Węgier
    02.04.2015 01:33
    Jezus poprzez swoją ofiarę przemienił największą nienawiść i niesprawiedliwość w największą miłość.

    Na pytanie, jakie jest pierwsze przykazanie, Jezus odpowiada: "Pierwsze jest: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych" (Mk 12, 29-31).

    Na początki Wielkiego Tygodnia w Rosji rozpoczęły się Dni Kultury Węgierskiej, które równolegle z Dniami Kultury Rosyjskiej na Węgrzech będą trwać do 30 czerwca. Minister kultury Rosji Władimir Miedinski ocenił, że jest to wzór współpracy opartej na wzajemnym szacunku.

    Węgierski minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog mówił na otwarciu, że "jeśli dwa kraje, które mają różne języki, szukają wspólnego języka, to jest to język kultury". Dla Węgier jest ważne, by w Rosji wrażenie o tym kraju było pozytywne - podkreślił minister w moskiewskim Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina. Uroczyste otwarcie w tym muzeum wystawy węgierskiego XIX-wiecznego malarza Mihálya Munkácsy'ego otworzyło Dni Kultury Węgierskiej.

    XIX wieczny węgierski malarz Mihály Munkácsy jest autorem największej i najsłynniejszej na świecie trylogii malarskiej związanej z Wielkim Tygodniem. Dzieło składa się z trzech części: Chrystus przed Piłatem, Golgota i Ecce Homo.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Munkacsy_Kuenstlerhaus_Vienna_2012.jpg

    Węgrzy zaplanowali rozpoczęcie Dni Kultury Węgierskiej w Rosji na rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia przygotowującego do największego święta chrześcijan - Wielkanocy.

    Węgierski minister Zoltan Balog jest węgierskim duchownym, który często powtarza przesłanie Wielkiego Polaka Jana Pawła II:

    „Skoro Bóg przebaczył nam w Chrystusie, trzeba, aby wierzący umieli przebaczać sobie nawzajem doznane krzywdy i prosić o przebaczenie własnych uchybień, i w ten sposób przyczyniać się do budowania świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój”

    Gdy dziesięć lat temu - 2 kwietnia 2005 r. odszedł do domu Ojca Przedwiecznego Papież Jan Paweł II, Węgry i Świat utraciły swego głównego duchowego przywódcę.

    W tych pamiętnych dniach wszyscy pragnący żyć w pokoju ludzie na świecie uświadomili sobie jeszcze mocniej wartość posługi apostolskiej Namiestnika Chrystusowego – Syna narodu słowiańskiego.

    Jednym z najważniejszych zadań pontyfikatu Jana Pawła II była wielka troska o pokój między narodami. Pamiętamy Jego słowa:

    „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia” (tytuł Orędzia Jana Pawła II na XXXV Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2002).

    Ojciec Święty dał nam, uczniom Chrystusa, wspaniały przykład, wyznając historyczne winy Kościoła katolickiego i prosząc o ich przebaczenie, ponieważ w sercu chrześcijanina nie powinno być miejsca na gniew, niesprawiedliwość, kłamstwo.

    Systemy finansowe, opanowały polityków, rządy, pralnie medialne oraz doprowadziły do nadużyć i lichwiarstwa, ograniczając stosunki handlowe między zwykłymi szarymi ludźmi.

    Według młodych Węgrów politykę nienawiści i wyścigi zbrojeń należy zastąpić wspólnym chrześcijańskim wysiłkiem w kierunku podjęcia działań mających na celu rozwój moralny, kulturalny i gospodarczy dla podniesienia stopy życiowej zwykłych szarych ludzi okradanych przez banksterów i systemy polityczne.

    Święty Paweł Apostoł przypomina o tym: "Kto... miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie:

    Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa"
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg