Komentarze 25
 • teofanes
  06.11.2019 19:17
  Akurat na ateńskim areopagu św. Paweł przegrał. Dopóki mówił jak filozof, to Grecy go słuchali, bo oni lubili filozofów, gdy zaczął mówić jak chrześcijanin wszyscy od niego uciekli. No i skończyła się inkulturacja. To, co obecnie robi Franciszek, to rezygnacja z głoszenia istotnych chrześcijańskich treści, czyni tak w nadziei, że tylko pod takim warunkiem ci niewierzący i inaczej wierzący w ogóle będą się z nim spotykać. To jest uległość wobec świata i nieodparta chęć przypodobania się światu.
  • Dremor_
   08.11.2019 10:26
   Dremor_
   Widzę, że moderacja usuwa wpisy z zakresu biblistyki, ciekawe jaki punkt regulaminu łamie wpis, że autor Ewangelii Jana znał filozofię grecką na długo przed Justynem Męczennikiem? Regulamin łamie też widać przekazanie informacji, że w judaizmie istniało środowisko helleńskie, związane z Septuagintą, z którego wywodzi się chrześcijaństwo. Albo może regulamin łamie wspomnienie, że nawet Jezus w swoich mowach nawiązywał do elementów filozofii stoickiej?
   • CSOG
    11.11.2019 18:11
    Możliwe, że moderacja usuwa wpisy z zakresu dremor_ologii domniemanej i nauk pokrewnych, z nauką prawdziwą niewiele mających wspólnego. Regulamin zdaje się łamie również przekazywanie informacji nieprawdziwych, 'fakenewsów' [również tych z XVIII i XIX w. i wcześniejszych aż do plotki o wykradzeniu ciała Jezusa z grobu przez jego uczniów. A już z pewnością usuwa wpisy zgodnie z regulaminem szerzące herezje, indywidualne błądzenia światopoglądowe podawane za pewniki naukowe, domniemania i hipotezy traktowane jako zamienniki dogmatów i inne manipulacje oraz próby zakłamywania historii i nauki. I bardo dobrze, że to robi.
    Zastanawiam się jaką nazwę kolega widziałby dla "swojej" nowej religii, dremoroizm, dremorteizm, dremortaństwo, świadkowie Dremora?
    Słucham? Że szarpanie, kłucie, gryzienie nie jest przyjemne? Dla nas katolickich chrześcijan również nie, zapewniam.
   • Dremor_
    12.11.2019 12:19
    Dremor_
    Serio uważasz, że twierdzenie, że autor Ewangelii Jana znał filozofię grecką narusza regulamin forum Gościa Niedzielnego? Czy może uważasz, że "Jan" nie znał wcale filozofii?
   • CSOG
    12.11.2019 13:05
    Serio?
    Napiszę co myślę serio: Regulamin korzystania z portalu / Korzystanie z portalu / 1 Komentowanie treści na portalu / 1.2 Gospodarzami portalu jednak są katolicy, zatem zabrania się agitacji na rzecz poglądów sprzecznych z nauczaniem Kościoła,
   • Dremor_
    12.11.2019 13:10
    Dremor_
    Twierdzenie, że autor Ewangelii Jana znał filozofię grecką jest Twoim zdaniem sprzeczne z nauczaniem Kościoła? Szybko, dzwoń do papieża, niech zamknie czym prędzej katedry biblistyki na uniwersytetach katolickich ;)
 • czloax
  06.11.2019 19:40
  Ob. teofanes, Dodał bym "przypuszczam, że" zamiast domniemanego "twierdzę, że". Bo rzeczywiste powody jedynie Bogu są znane.
 • Atimeres
  06.11.2019 19:48
  Ach, to taką interpretację papież stosuje dla wytłumaczeniakultu Pachamamy!
  Przyjmowanie bogów cudzych, zamiast NASZEGO NA ICH MIEJSCE?
  To juz teraz rozumiemiy... budowanie pomostów dla politeizmu!
  http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
 • Atimeres
  06.11.2019 20:09
  Zauważam, że prawie wszystkie tematy po prawej, blisko dwadzieścia, wiażą się papieżem.
  A gdzie jest... właściwy Kościół?
  • Dremor_
   07.11.2019 11:02
   Dremor_
   Właściwy Kościół jest wraz z papieżem, łączność z biskupem Rzymu jest warunkiem katolicyzmu.
   • zapytanie
    07.11.2019 11:25
    W którym miejscu Skład Apostolski o tym mówi ?
   • Dremor_
    07.11.2019 11:39
    Dremor_
    A to już kolejny problem :)
   • CSOG
    11.11.2019 13:19
    ZAPYTANIE - Tak zadane pytanie świadczy jedynie o kompletnie dyletanckim braku rozumienia czym jest Skład Apostolski. Do zadania tak dyletancko sformułowanego pytania zdolna może być tylko osoba będąca po za Kościołem, oficjalnie lub nie z kościołem walcząca, apostata i osoba ku apostazji zmierzająca. Tytułem wyjaśnienia Skład Apostolski to jedna z dwóch formuł wyznania wiary. Określa dogmaty wiary. W jakim celu i dlaczego jest takie ZAPYTANIE? Wystarczyłaby przecież odrobina odwagi aby przyznać nie jestem we wspólnocie Kościoła Katolickiego. Nie uznaję żadnych dogmatów począwszy od wprowadzonego w 325r. na Soborze Nicejskim o Trójcy Świętej, albo uznaję tylko dogmaty sprzed 1545 roku kiedy Sobór w Trydencie uznał Tradycję Apostolską przekazywaną w Kościele (w tym także dogmaty) za autorytet w sprawach wiary równe Pismu Świętemu. Po co jednak sugerować własne dyletanctwo pod jakąś dziwną przykrywką utajnionej znajomości rzeczy? Nie wiem.
   • zapytanie
    12.11.2019 11:44
    CSOG "kompletnie dyletanckim" etc. innych słów nie znasz?
 • Apokalipsa
  07.11.2019 06:26
  P. Franciszek powinien zaapelować o budowanie mostów z chrześcijaństwem do tych, którzy mordują chrześcijan, a nie udawać, że jest ślepy na prawdę.
  • Atimeres
   07.11.2019 18:10
   Kiedy autor Dziejów Apostolskich pisał o słowach św. Pawła w Areopagu, to nie zamierzał wskazać, że Paweł naprawdę był przekonany, iż Atenczycy pod imieniem "Nieznany Bóg" mieli na myśli tego biblijnego Boga czy Chrystusa. Oni mysleli o takim na podobobienstwo innych z greckiej mitologii, którzy, jak wiadomo, mieli niekiedy bardzo zagmatwane imiennictwo i dzieje i trudno ich było zidentyfikować imiennie.

   Św. Paweł sprytnie wykorzystał tylko to nazwanie "Nieznajomemu", by im głosić Nieznajomego (ale nie tego, którego oni mieli na myśli)
   Kiedy usłyszeli o tym biblijnym i o Chrystusie, wyśmiali Pawła. A to, że dwoje uwierzyło, to dlatego, że Dobra Nowina docierała do Grecji już od lat. Ta dwójka na na pewno nie uwierzyła wJezusa jako tego na miejsce owego nieznajomego, lecz z innych racji.
   Dlatego nie ma analogii do Pachamany, która by była tą nieznaną im Bożą Rodzicielką.
   Pierwsze wyobrażenie paleolitycznej bogini płodności, wenus, znamy z terenu Niemiec, z około 22 tysięcy lat. Kolejne z czasów Wielkiego Zlodowacenia po nim w całej Eurazji.
   Kiedy rdzenni Amerykanie wyruszyli (podobno spod Ałtaju w Azji Środkowej) przez Beringa ku Ameryce, zabrali z sobą i kult bogini płodności, zwaną niekiedy Matką Ziemią.
   Żadną miarą nie przystaje ona do obrazu i godności Matki Bożej.
   • Dremor_
    08.11.2019 10:15
    Dremor_
    A czym takim Pachamama różni się od słowiańskiej Żywi, którą inkulturowaliśmy na Matkę Boską Siewną?
   • Bezimienny
    12.11.2019 17:54
    Bezimienny
    Odpowiadam Dremorowi_ Różni się tym, czym Matka Boska rózni się od Pachamamy i od Żywi. Czcimy Matkę Boża prosząc ją o wstawiennictwo, a nie czcimy sił natury, bożków itd itp. To zasadnicza różnica.
 • teofanes
  07.11.2019 11:15

  Dremor_ 07.11.2019 10:45 Ty niestety masz bardzo powierzchowną wiedzę, stąd twoje wpisy są takie ignoranckie. Skąd ty wziąłeś informację, że św. Jan Apostoł studiował filozofię grecką? Zapewniam cię, nigdzie nie znajdziesz takiej informacji, bo Jan nigdy filozofii nie studiował. Użyte przez niego słowo "Logos", jest słowem greckim, znaczącym: słowo, rozum, mowa, dyskurs itd. W języku greckim miało wiele znaczeń i było powszechnie obecne w języku potocznym. Św. Jan z całą pewnością znał to słowo i posługiwał się nim, ale nie podkładał pod nie znaczeń np. z filozofii stoickiej. Gdybyś wiedział co dla stoików znaczyło słowo "Logos", wiedziałbyś, że nie ma ono nic wspólnego z chrześcijańskim "Logosem" Jezusem Chrystusem.
  • Dremor_
   12.11.2019 12:32
   Dremor_
   Po pierwsze, autorem Ewangelii Jana nie jest Jan Apostoł, syn Zebedeusza. To jest pogląd tradycyjny, oparty jedynie na tym, że autor nie wymienia Jana z imienia. Nauki biblijne przeczą temu poglądowi, wskazując na autora jako człowieka o gruntownej wiedzy filozoficznej, związanego ze środowiskiem aleksandryjskim, znającego doskonale Septuagintę. W dodatku znał on Arcykapłana, więc nie mógł być z Galilei, jak Jan. Słowo "Logos" w hymnie na początku Ewangelii jest filozoficznym nawiązaniem do żydowskiej literatury mądrościowej. W filozofii Logos był utożsamiany z Bogiem, autor poprzez ten hymn łączy powszechne pojęcie helleńskie z rodzącym się chrześcijaństwem.
   • CSOG
    12.11.2019 12:58
    "'Słowo "Logos" w hymnie na początku Ewangelii jest filozoficznym nawiązaniem do żydowskiej literatury mądrościowej. W filozofii Logos był utożsamiany z Bogiem, autor poprzez ten hymn łączy powszechne pojęcie helleńskie z rodzącym się chrześcijaństwem. "
    Serio tylko tyle wiesz o początku Ewangeli św Jana i słowie 'logos'. Powinienem zapytać: Wiesz tylko tyle, czy aż tyle??
    :)
   • Dremor_
    12.11.2019 13:22
    Dremor_
    Wiem o wiele więcej. Mógłbym godzinami pisać o symbolice pitagorejskiej ukrytej w opisach cudów, o niedostępnej dla prostego rybaka wiedzy dotyczącej struktury kompozycyjnej poszczególnych rozdziałów, albo o gruntownej wiedzy religijnej z zakresu helleńskiego, judaistycznego, czy gnostyckiego.

    Ale skoro wiedza z zakresu biblistyki, wykładana na katolickich wydziałach teologicznych narusza regulamin forum, to się powstrzymam :)

    Ale jednocześnie zapytam co Ty wiesz na ten temat?
 • Ktoś
  07.11.2019 12:28
  https://deon.pl/kosciol/papiez-przeprosil-za-kradziez-amazonskich-figurek-z-rzymskiego-kosciola,623596 Zaznaczył, że wystawienie w kościele figurek Pachamamy nie miało na celu „bałwochwalstwa”. Zatem co miało na celu?
 • podać nick
  07.11.2019 17:45
  będziemy się inkulturować z pachmamą?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg