Papieżowi przypisano fałszywe przesłanie do prezydenta Burkina Faso

VATICANNEWS.VA |

publikacja 21.05.2025 15:03

Na YouTube opublikowano przemówienie w języku angielskim, stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, które fałszywie przypisuje Leonowi XIV słowa skierowane do Ibrahima Traoré.

Papieżowi przypisano fałszywe przesłanie do prezydenta Burkina Faso PAP/EPA

„Jego Ekscelencji prezydentowi Ibrahimowi Traoré, Prezydentowi suwerennego państwa Burkina Faso, synowi afrykańskiej ziemi, obrońcy swojego ludu, niech się pomnożą dla Pana łaska i pokój przez mądrość, odwagę i prawdę…” – tak zaczyna się fałszywe przesłanie w języku angielskim przypisane Papieżowi, stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji.

To 36-minutowe przemówienie w języku angielskim zostało opublikowane na YouTube przez konto „Pan African dreams”, a jego realizacja opierała się na materiałach wideo ze spotkania Leona XIV z dziennikarzami z poniedziałku 12 maja. Zastosowano technikę tzw. morphingu – czyli cyfrową modyfikację obrazu, która dopasowuje ruch ust do spreparowanego, sztucznie wygenerowanego tekstu.

Widzom tego filmu sugeruje się, że Papież wygłosił całe publiczne przemówienie do prezydenta Burkina Faso, Ibrahima Traoré, w odpowiedzi na jego list . W materiale papieżowi wkłada się w usta m.in. takie słowa: „Czytałem twoje słowa nie raz, lecz wiele razy, i z każdą lekturą były one głębsze niż poprzednie, ponieważ w twoim głosie usłyszałem nie tylko gniew prezydenta, ale sprawiedliwy krzyk kontynentu długo ranionego podwójnym ostrzem porzucenia i wyzysku.”

Film wpisuje się w serię fałszywych przekazów, którymi zajmowała się m.in. BBC News w dniu 15 maja. Warto zauważyć, że obraz papieża w nagraniu jest powtarzany, a Leon przez cały czas „czyta” z tych samych dwóch kartek.

Na koniec warto przypomnieć – z uwagi na rozpowszechnianie w mediach społecznościowych licznych tekstów przypisywanych nowemu papieżowi bez podania źródła – że wszystkie oficjalne przemówienia, wystąpienia i teksty Leona XIV są w pełni dostępne na stronie: vatican.va.

Natomiast aktualności z jego działalności oraz materiały wideo można śledzić na bieżąco na stronie Vatican News: vaticannews.va, dostępnej także w języku polskim: vaticannews.va/pl oraz w serwisie dziennika L’Osservatore Romanoosservatoreromano.va.