Papież w Akwilei i Wenecji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.05.2011 20:51

Rozpoczęła się 22. podróż apostolska Benedykta XVI na terenie Włoch. Tym razem Papież odwiedza Akwileję i Wenecję, a okazją jest inauguracja przygotowań do przyszłorocznego II regionalnego Zjazdu Kościelnego.

Papież w Akwilei i Wenecji STEFANO LANCIA/ PAP/EPA Spotkanie z wiernymi w akwilejskiej bazylice

Spotkanie z jego uczestnikami w akwilejskiej bazylice to główny punkt dzisiejszego programu. Wieczorem Ojciec Święty przyleciał śmigłowcem do Wenecji, gdzie spotkał się z mieszkańcami i modlił się w bazylice św. Marka.

Akwilea

Rolę Akwilei jako bramy między Wschodem i Zachodem Europy przypomniał Benedykt XVI, przybywając późnym popołudniem do tego starożytnego miasta na północnym wschodzie Italii. W przemówieniu powitalnym na Piazza del Capitolo Papież nawiązał do czasów świetności Akwilei w ramach imperium rzymskiego, kiedy to również dotarło tam orędzie Ewangelii, a wraz z nim świadectwo pierwszych męczenników. Tamtejszy Kościół wydał też tak wybitne osobistości, jak święci Hieronim czy Chromacjusz. Akwileja stała się ważnym ośrodkiem życia Kościoła, rozciągając swoje wpływy na obszar dzisiejszej Bawarii, Słowenii, Austrii i Chorwacji. Przedstawicieli tych krajów Papież osobno pozdrowił w ich językach.

„Drodzy bracia, synowie i spadkobiercy chwalebnego Kościoła Akwilei, dziś staję pośród was, by podziwiać tę bogatą i starożytną tradycję, ale przede wszystkim, by utwierdzać was w głębokiej wierze waszych ojców. W tej godzinie dziejów odkrywajcie, brońcie, wyznawajcie z duchową żarliwością tę podstawową prawdę. Albowiem tylko od Chrystusa ludzkość może otrzymać nadzieję i perspektywy; tylko od Niego pochodzi znaczenie i moc przebaczenia, sprawiedliwości, pokoju. Stale ożywiajcie w sobie z odwagą wiarę i dzieła waszych początków!” – mówił w Akwilei Benedykt XVI.

O konieczności nowej ewangelizacji i zaszczepiania chrześcijaństwa w konkretnym życiu Benedykt XVI przypomniał z kolei delegatom 15 włoskich diecezji, którzy w przyszłym roku wezmą udział w II regionalnym Zjeździe Kościelnym. Papież spotkał się z nimi w akwilejskiej bazylice. Przemówienie Ojca Świętego było jakby próbą odpowiedzi na pytanie: Jak współcześnie głosić Chrystusa i przekazywać wiarę? Właśnie te kwestie znajdą się w centrum przyszłorocznego zjazdu kościelnego wspólnot, które swymi korzeniami sięgają Kościoła Akwilei.

„Północno-wschodnie Włochy są świadkiem i spadkobiercą bogatej historii wiary, kultury i sztuki, której oznaki, nawet we współczesnym zsekularyzowanym społeczeństwie, są dobrze widoczne – mówił Papież. – Mimo pluralizmu tożsamości kulturowej w ten region głęboko wpisana jest Ewangelia Chrystusa. Dowodem na to jest żywotność waszych wspólnot parafialnych, aktywność stowarzyszeń i odpowiedzialne zaangażowanie osób prowadzących duszpasterstwo. Horyzont wiary i chrześcijańska motywacja były i wciąż są nowym impulsem dla życia społecznego, inspirują konkretne działania i nasze postawy”.

Benedykt XVI wskazał, że ewangelizacja powinna koncentrować się na świadczeniu o miłości Boga do człowieka. Szczególną troską – przypomniał Papież – należy objąć ludzi starszych, chorych, potrzebujących. Wobec rozpowszechnionego kryzysu małżeństwa i spadku narodzin należy pamiętać o pomocy rodzinom i młodym ludziom. Współczesny świat stawia też przed chrześcijanami nowe wyzwania – zauważył Ojciec Święty. Trzeba nadać chrześcijański sens życiu nacechowanemu rozpaczliwą pogonią za dobrami materialnymi, praktycznym materializmem i dominującym subiektywizmem.

„Z przeżywanej odważnie wiary tak samo jak w przeszłości, także dziś wypływa bogata kultura – kontynuował Papież. – Składają się na nią: miłość do życia od poczęcia aż do naturalnego kresu; promocja ludzkiej godności; wzmocnienie znaczenia rodziny opartej na wiernym i otwartym na życie małżeństwie; zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i solidarności. Zachodzące zmiany kulturowe wymagają byście stali się «przekonanymi chrześcijanami», zdolnymi do podejmowania nowych wyzwań kulturowych, w konstruktywnej i świadomej debacie z wszystkimi, którzy żyją w waszym społeczeństwie”.

Przemawiając w Akwilei do delegatów na zjazd kościelny Papież przypomniał, że głoszenie Miłości Chrystusa polega też na promocji dobra wspólnego w społeczeństwie i odpowiedzialnym zaangażowaniu politycznym ludzi wierzących.

Wenecja

Wieczorem papież przybył do Wenecji. O tym mieście - jako miejscu krzyżowania się ludzkich losów, kultur, języków i religii - mówił Benedykt XVI podczas powitania. Miejscem powitania było Molo św. Marka, do którego przybiła papieska motorówka. Do Wenecji Ojciec Święty przyleciał z Akwilei śmigłowcem, z którego przesiadł się następnie na bardziej typowy dla tego wyspiarskiego miasta środek transportu. Papież przypomniał związki łączące z Wenecją jego poprzedników, którzy byli wpierw jej patriarchami, jak Jan Paweł I, bł. Jan XXIII czy św. Pius X. Stwierdził też, że jego odwiedziny wpisują się w tradycję wizyt, jakie złożyli tu Paweł VI i bł. Jan Paweł II.

„Jako przystań i miejsce spotkania ludzi ze wszystkich kontynentów, miasto to ze względu na swoje piękno, przeszłość, tradycje obywatelskie, na przestrzeni wieków było powołane, by być mostem między Zachodem i Wschodem - mówił Papież. - Także w naszej epoce, z jej nowymi perspektywami i złożonymi wyzwaniami, jest ono wezwane do podjęcia szczególnej odpowiedzialności w dziedzinie wspierania kultury gościnności i dzielenia się, zdolnej budować mosty dialogu między ludami i narodami; kultury zgody i miłości mocno zakorzenionej w Ewangelii”.

Benedykt XVI przypomniał tu chrześcijańską inspirację charakterystycznej dla Wenecjan przedsiębiorczości i uczciwości, która w przeszłości zbudowała potęgę ich miasta, widoczną dziś we wspaniałych zabytkach, mających w znacznej mierze charakter religijny.

„Wasi ojcowie dobrze wiedzieli, że życie ludzkie jest w rękach Boga i że bez Jego błogosławieństwa człowiek budując, trudzi się na próżno - dodał Papież. - Dlatego odwiedzając wasze miasto, modlę się do Pana, aby dał wam szczerą i owocną wiarę, zdolną zasilić wielką nadzieję i cierpliwe poszukiwanie dobra wspólnego”.

Zdaniem patriarchy Wenecji podróż Benedykta XVI wpisuje się w kontekst aktualnych doświadczeń człowieka, związanych z różnorakimi kryzysami, które przeżywa nasz świat. W tym świetle, podkreśla kard. Angelo Scola, należy też rozumieć motto wizyty: „Utwierdzaj nas wierze”.

„Współczesnemu człowiekowi zagraża brak poczucia bezpieczeństwa. Rozumiem to w sensie głębokim. W sercu każdego człowieka jest zawsze obecne to wielkie pytanie: «Kto, w ostatecznym rozrachunku, zapewni mi bezpieczeństwo sięgające aż poza śmierć? Kto mi da miłość definitywną, do tego stopnia, że i ja ze swej strony będę mógł nauczyć się kochać i dzięki temu nadać pełny sens swemu życiu?».” – pyta patriarcha Wenecji. I dodaje: „Odpowiedzią jest wiara. A zadaniem Następcy Piotra, zgodnie z tym, co powiedział Chrystus, jest utwierdzać swych braci w wierze, a zatem w tej umiejętności opierania się w pełni na Chrystusie. Z tego zaś oparcia się na pewnej skale; wypływa wizja i sposób życia, który odnawia moje «ja»”.

W niedzielę przed południem Benedykt XVI odprawi Mszę w Mestre, czyli tej części Wenecji, która jest położona na stałym lądzie. Po zakończeniu liturgii popłynie motorówką do siedziby weneckiego patriarchy na obiad. Po południu Papież weźmie udział w zgromadzeniu w bazylice św. Marka, kończącym diecezjalną wizytację duszpasterską. Następnie przepłynie gondolą do bazyliki Santa Maria della Salute. Spotka się tam z przedstawicielami świata kultury i gospodarki, po czym poświęci odrestaurowaną kaplicę Świętej Trójcy i pomieszczenia biblioteki ośrodka akademickiego patriarchatu Wenecji. Motorówką Papież popłynie na lotnisko Marco Polo, skąd wieczorem odleci do Rzymu.