Papież do młodych chrześcijańskich polityków z Chemin Neuf

VATICANNEWS.VA |

publikacja 16.05.2022 19:40

Nie zapominajcie o tym, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei.

Papież podczas spotkania z Chemin Neuf VATICAN MEDIA /PAP/EPA Papież podczas spotkania z Chemin Neuf

Spotkanie, refleksja i działanie – oto program polityki z chrześcijańskiego punku widzenia – powiedział Papież na audiencji dla członków Fraternii Politycznej Wspólnoty Chemin Neuf. Franciszek przypominał im o potrzebie bliskiego kontaktu z rzeczywistością, aby polityka nie była podporządkowana ideologii.

Fraternia Polityczna to misja duszpasterska Wspólnoty Chemin Neuf gromadząca osoby w wieku 18-35 lat zaangażowane politycznie lub społecznie, które spotykają się, aby formować się intelektualnie, razem się modlić i podejmować decyzje o swoim zaangażowaniu. Zwracając się do nich Papież podkreślił, że chrześcijanin nie może zadowolić się jedynie formalnym poszanowaniem przeciwników politycznych. Ewangelia każe nam miłować naszych nieprzyjaciół.

„Polityka jest przede wszystkim sztuką spotkania. Oczywiście, spotkanie to przeżywane jest poprzez przyjęcie drugiego człowieka i zaakceptowanie jego odmienności, w pełnym szacunku dialogu. Jednak chrześcijaninowi chodzi o coś więcej: skoro Ewangelia nakazuje nam miłować nieprzyjaciół (por. Mt 5, 44), nie mogę zadowolić się powierzchownym i formalnym dialogiem, jak to często bywa w przypadku agresywnych negocjacji między partiami politycznymi. Jesteśmy wezwani do przeżywania spotkania politycznego jako spotkania braterskiego, zwłaszcza z tymi, którzy mniej się z nami zgadzają, a to oznacza dostrzeganie w tym, z kim prowadzimy dialog, prawdziwego brata, umiłowanego dziecka Bożego. Ta sztuka spotkania zaczyna się więc od zmiany spojrzenia na drugiego człowieka, od bezwarunkowej akceptacji i szacunku dla jego osoby. Jeśli ta przemiana nie nastąpi, polityka może przekształcić się w brutalną konfrontację, aby zwyciężyły moje idee, moje interesy, a nie dobro wspólne. (…) Dowiedziałem się, że niektórzy z was postanowili żyć razem w dzielnicy robotniczej w Paryżu, aby słuchać ubogich: to jest chrześcijański sposób uprawiania polityki! Nie zapominajcie o tym, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei: nie można uprawiać polityki za pomocą ideologii.“