Papieża lekarstwo na kryzys

Beata Zajączkowska

GN 34/2021 |

publikacja 26.08.2021 00:00

Milion euro przekazany przez Franciszka zapoczątkował rozmnażanie dobra, bez którego wiele rodzin nie przetrwałoby pandemii. Rok temu biskup Rzymu zadbał o swych diecezjan, tworząc specjalny fundusz pomocowy Jezus Boski Robotnik.

Na ulicach Rzymu widać wielu ubogich. Na ulicach Rzymu widać wielu ubogich.
henryk przondziono /foto gość

Mamy do czynienia z prawdziwą eksplozją ubóstwa, w czasie pandemii aż o 600 proc. wzrosła ilość żywności wydawanej przez nas potrzebującym – mówi dyrektor rzymskiej Caritas. Giustino Trincia, który jest diakonem stałym, przejął odpowiedzialność za tę charytatywną organizację w czerwcu bieżącego roku. Wcześniej pracował na pierwszej linii pomocy. – Takich kolejek przed punktami Caritas nie pamiętają najstarsi rzymianie. Po wsparcie często zgłaszały się matki z dziećmi, młodzi ludzie, którzy wcześniej pracowali na umowach śmieciowych. Lockdown sprawił, że z dnia na dzień zostali bez środków do życia – mówi Trincia.

Takich gestów się nie zapomina

Najnowszy raport Caritas Rzymu na temat ubóstwa w tym mieście zatytułowany jest słowami Franciszka: „Nikt nie uratuje się sam” i pokazuje, jak bardzo pandemia uderzyła w mieszkańców papieskiej diecezji. Dziesięciokrotnie wzrosły prośby o pomoc kierowane do punktów Caritas znajdujących się w 337 rzymskich parafiach i 137 miejscach wydających żywność. Szacuje się, że 10 proc. mieszkańców Rzymu żyje w ubóstwie, a 7 proc. nie stać na opłacenie mieszkania i podstawowych rachunków. 48,7 proc. potrzebujących stanowią Włosi. Pozostali to emigranci – głównie Filipińczycy, Rumuni, Ukraińcy i Peruwiańczycy.

– Przed pandemią z naszej pomocy korzystało wiele osób starszych, teraz granica wieku zdecydowanie się obniżyła. Aż 54 proc. potrzebujących Włochów ma mniej niż 45 lat – mówi Trincia. Wskazuje, że pandemia uwidoczniła przemilczany problem pracy na czarno i bez umów dających zabezpieczenia socjalne. Wspomniał o tym ostatnio papież Franciszek, zachęcając do „ujawniania ciemnych mechanizmów dławiących godność człowieka w imię bożka pieniądza”. Przypomniał, że właśnie w czasie pandemii wielu z nas odkryło, że za pożywieniem, które trafia na nasze stoły, stały setki wyzyskiwanych pracowników, pozbawionych praw.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.