Nie do pogodzenia z Ewangelią

Jakub Jałowiczor

GN 20/2021 |

publikacja 20.05.2021 00:00

W watykańskiej dykasterii powstała grupa, która pracuje nad nałożeniem ekskomuniki na członków mafii. Papieże publicznie potępiają tę przestępczą organizację już od 40 lat, choć bandyci się za to mszczą.

Sędzia Rosario Livatino, brutalnie zamordowany przez mafię, został beatyfikowany 9 maja 2021 r. Papież Franciszek nazwał go „męczennikiem sprawiedliwości i wiary”. Catholic Press Photo/IPA/ABACA/pap Sędzia Rosario Livatino, brutalnie zamordowany przez mafię, został beatyfikowany 9 maja 2021 r. Papież Franciszek nazwał go „męczennikiem sprawiedliwości i wiary”.

Bóg powiedział: nie zabijaj! – wołał Jan Paweł II w Agrigento na Sycylii. – Nie może człowiek, jakiekolwiek ludzkie stowarzyszenie, mafia, nie może zmienić, podeptać tego świętego Bożego prawa!

Przemówienie z 9 maja 1993 r. jest uważane za pierwsze wystąpienie, w którym następca św. Piotra potępia mafię publicznie i wprost. W rzeczywistości papież Polak mówił o tej organizacji już 11 lat wcześniej. Członkowie grupy pracującej nad ekskomuniką będą mogli sięgnąć także do nauczania Benedykta XVI i Franciszka.

Przestępcza sieć

Po II wojnie światowej sycylijscy biskupi (na wyspie jest 17 diecezji i eparchia włosko-bizantyjska) nieraz potępiali przemoc i przestępczość, ale zwykle nie używali słowa „mafia”. W 1952 r. na regionalnym synodzie Episkopat Sycylii opowiedział się za ekskomuniką osób dopuszczających się zabójstw i napadów z bronią w ręku. To stanowisko potwierdzano w późniejszych latach dwa razy. W 1959 r. kard. Ernesto Ruffini z Palermo w wywiadzie prasowym zwracał uwagę na „mafię, jej przestępczą sieć”. Cztery lata później doszło do zamachu, w którym zginęło 7 policjantów i karabinierów. Papież Paweł VI pytał listownie kard. Ruffiniego, dlaczego ten, w przeciwieństwie do duchownych protestanckich, nie potępił publicznie sprawców. Sycylijski hierarcha odpowiadał, że lokalny Kościół na co dzień pracuje na rzecz utrzymania pokoju, a sugestie, że zorganizowana przestępczość ma związki z polityką czy Kościołem, kardynał uważał za obrazę Sycylijczyków.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.