Watykan zorganizuje w Warszawie konferencję nt. ochrony nieletnich

Krzysztof Bronk

VATICANNEWS.VA |

publikacja 24.04.2021 19:43

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich zorganizuje w Warszawie międzynarodową konferencję przeznaczoną dla Kościołów w Europie Środkowej i Wschodniej. Potwierdza to komunikat ze zgromadzenia plenarnego tej watykańskiej komisji, które odbyło się w tym tygodniu w formie wirtualnej. Konferencja w Warszawie miała się odbyć już przed rokiem. Nie doszła jednak do skutku z powodu pandemii.

Watykan HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Watykan

Jak czytamy w watykańskim komunikacie, konferencja potrwa cztery dni i będzie się odbywać pod hasłem: Nasza wspólna misja w ochronie dzieci Bożych. Członkowie komisji spotkają się i podejmą dialog z biskupami, zakonnikami oraz świeckimi liderami Kościołów różnych obrządków, starając się zrozumieć potrzeby i wyzwania, z którymi spotykają się w promowaniu strategii prewencji i opieki nad tymi, którzy zostali zranieni w skutek nadużyć ze strony duchownych.

Komunikat zapewnia też o dobrym przyjęciu przez członków Komisji Juana Carlosa Cruz, którego Papież przed miesiącem powołał do tego grona. Jest on jedną z ofiar byłego kapłana Fernanda Karadimy, który dopuścił się wielu nadużyć względem nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn, stając się symbolem skandalu nadużyć w chilijskim Kościele. Cruz wyraził nadzieję, że jego udział w pracach Papieskiej Komisji stanie się bodźcem do zaangażowania Kościoła w słuchanie, przyjmowanie i pomoc względem ofiar nadużyć.