Sekretariat Stanu w służbie kolejnych papieży

Beata Zajączkowska

VATICANNEWS.VA |

publikacja 13.04.2021 16:33

Dykasterie Kurii Rzymskiej, odpowiadające w świeckiej nomenklaturze ministerstwom, są w służbie misji kolejnych papieży. Najważniejszą z nich jest Sekretariat Stanu, na czele którego stoi kard. Pietro Parolin będący watykańskim odpowiednikiem premiera. Podkreśla on, że pracownicy Watykanu są ikoną powszechności Kościoła, którzy swymi kompetencjami pomagają w realizacji papieskiej misji.

Sekretariat Stanu w służbie kolejnych papieży Henryk Przondziono / Foto Gość Kard. Pietro Parolin

Kard. Parolin podkreśla, że w trzech sekcjach składających się na Sekretariat Stanu pracuje coraz więcej osób świeckich. Obecnie jest ich 103, z czego ponad połowę stanowią kobiety. Odnotowuje też nominację włoskiej prawniczki prof. Franceschi Di Giovanni na wiceszefową dyplomacji watykańskiej. Po raz pierwszy w historii kobieta pełni tak wysoką funkcję w Sekretariacie Stanu. „To kolejna nominacja Franciszka, poprzez którą docenia rolę kobiet w Kurii Rzymskiej i misji Kościoła” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Parolin.

„Sekretariat Stanu jest organizmem, który z bliska pomaga papieżowi w realizacji jego misji. Jest to sekretariat papieża, jego bezpośrednie i natychmiastowe narzędzie realizacji licznych codziennych obowiązków – mówi papieskiej rozgłośni kard. Parolin. – Zajmuje się m.in. korespondencją, którą papież utrzymuje z biskupami na całym świecie w różnych językach, a także z przedstawicielami innych Kościołów i religii oraz władz politycznych, a także wiernymi na całym globie. Sekretariat Stanu pomaga w redakcji i tłumaczeniu papieskich dokumentów oraz zajmuje się organizacją papieskich podróży. Troszczy się również o relacje z innymi państwami oraz innymi przedmiotami prawa międzynarodowego dla dobra Kościoła, ale i społeczeństwa obywatelskiego, promując zgodę między państwami, wolność religijną i pokój między narodami. Zajmuje się również osobami pracującymi w watykańskiej dyplomacji, współpracując w tym z Papieską Akademią Kościelną.“

Kard. Parolin wskazuje na znaczenie watykańskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej. Przypomina, że na całym świecie działa sieć 128 nuncjatur apostolskich. Delegat Stolicy Apostolskiej obecny jest też przy 17 międzynarodowych organizacjach.