Arcydzieła z Watykanu. Hołd dla Jana Pawła II na razie tylko on-line

Tomasz Gołąb

publikacja 23.03.2021 21:40

W Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego zaprezentowano siedem niezwykłych dzieł, specjalnie użyczonych przez Muzea Watykańskie. Dotychczas nie były eksponowane w Polsce.

Arcydzieła z Watykanu. Hołd dla Jana Pawła II na razie tylko on-line YouTube Beata Gadomska, kurator wystawy.

 „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego. Arcydzieła z Watykanu długo czekały na możliwość pokazania w Polsce. Ekspozycja była zaplanowana już rok temu, z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie – mówił podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie Arcydzieła z Watykanu..."

Od 23 marca na stronie internetowej Zamku Królewskiego i na Facebooku można poznać włoskie arcydzieła, odbyć wirtualny spacer, posłuchać wykładów i obejrzeć filmy poświęcone włoskim arcydziełom.

Po raz pierwszy pokazano także najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji: obraz przedstawiający „Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów” autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" – spotkanie online

Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną „Powołanie”, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią – w kształcie kopuły bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja „W kręgu sztuki Watykanu”, w której prezentowane są obrazy z Muzeów Watykańskich. Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule „Testament”, za którą znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego „Anioł”.

Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski, i te, które mu ofiarowywano. Wśród eksponatów można zobaczyć rozprawę doktorską ks. Karola Wojtyły na temat wiary u św. Jana od Krzyża, a także sprawdzić, jakie oceny miał w indeksie z Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, „Angelicum”.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum Montaż wystawy "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II"

Zobaczyć można też sutannę młodego ks. Karola oraz jego późniejsze szaty biskupie i kardynalskie. Wśród szczególnych pamiątek znajdą się jego rękopisy: życiorys, napisany w 1951 r., oraz odnaleziony niedawno cykl 13 katechez „Kazanie na Areopagu”, użyczony na wystawę przez kard. Stanisława Dziwisza. Moment wyboru na Stolicę Piotrową obrazować będzie rysunek przypisywany Rafaelowi Santi „Wręczenie kluczy św. Piotrowi przez Chrystusa”.

Na wystawie zobaczyć można także obrazy Adama Chmielowskiego, św. Brata Alberta, w tym „Ecce Homo”, który wisiał także w sypialni Jana Pawła II.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" – spotkanie online

– W trudnych momentach pontyfikatu ten umęczony Chrystus był obiektem kontemplacji papieża – podkreśla Beata Gadomska, kurator wystawy.

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie Arcydzieła z Watykanu..."

Wystawie towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II, skomponowane przez Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.

Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, mistykiem, nieustającym pielgrzymem i świętym, ale nade wszystko ma stanowić hołd dla wybitnego Polaka. Wydarzenie to zamyka zainaugurowane w 2020 r. obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Wystawa „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” będzie prezentowana do 13 czerwca 2021 r., na razie w trybie online, a po zniesieniu ograniczeń pandemicznych – na Zamku Królewskim w Warszawie.

Arcydzieła z Watykanu. Hołd dla Jana Pawła II na razie tylko on-line

Arcydzieła z Watykanu. Hołd dla Jana Pawła II na razie tylko on-line

24 marca o godz. 18 będzie miało miejsce oprowadzanie kuratorskie online po wystawie. O „Arcydziełach z Watykanu” opowie Beata Gadomska, kierownik Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie. Transmisja na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz YouTube.

Wykłady towarzyszące wystawie (transmisja wykładów na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz YouTube):

  • 14 kwietnia, godz. 18 – Polska na Watykanie sub specie artistica, prowadzenie: bp Michał Janocha
  • 28 kwietnia, godz. 18 – Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, prowadzenie: prof. Jan Żaryn
  • 12 maja, godz. 18 – Komentarz malarza do Listu do artystów Jana Pawła II, prowadzenie: prof. Tadeusz Boruta
  • 26 maja, godz. 18 – Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II, prowadzenie: abp Grzegorz Ryś
  • 9 czerwca, godz. 18 – Malarstwo w muzeach watykańskich, prowadzenie: dr Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku królewskiego w Warszawie

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji kard. Gianfranca Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury, i prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu