Papieska pielgrzymka do Iraku pod znakiem braterstwa

Beata Zajączkowska

VATICANNEWS.VA |

publikacja 11.01.2021 19:44

Wciąż jednak nie wiadomo, czy pielgrzymka się odbędzie.

Papieska pielgrzymka do Iraku pod znakiem braterstwa Tomasz Gołąb /Foto Gość Kard. Louis Sako

„Wszyscy braćmi jesteście”, te słowa Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (Mt 23, 8) będą mottem papieskiej pielgrzymki do Iraku. Kościół w tym kraju opublikował właśnie logo podróży, która planowana jest w dniach 5-8 marca 2021 roku.

Wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymka się odbędzie. Papież Franciszek mówił o tym we wczorajszym wywiadzie dla włoskiej telewizji komercyjnej Canale 5 koncernu Mediaset. Podkreślił, że z powodu pandemii musiał odwołać podróże do Papui-Nowej Gwinei i Indonezji, by w tym okresie nie wywoływać zgromadzeń. Zauważył, że teraz nie wie, czy dojdzie do podróży do Iraku. Przygotowania wciąż jednak trwają. Aktywnie uczestniczy w nich nuncjusz apostolski w tym bliskowschodnim kraju.

Logo pielgrzymki przedstawia Franciszka podnoszącego rękę w geście pozdrowienia. Postać Papieża wpisana jest w mapę Iraku, na której nad wyraźnie zaznaczonymi rzekami - Tygrysem i Eufratem - widnieje gołąbek, symbol upragnionego pokoju po latach krwawego konfliktu.

Kard. Louis Raphaël Sako liczy, że mimo istniejących trudności pielgrzymka się odbędzie. Patriarcha Kościoła chaldejskiego podkreśla, że sytuacja w kraju jest krytyczna i Irakijczycy bardzo potrzebują obecności Papieża.