Watykan. Darmowe testy na koronawirusa dla ubogich

baja /Avvenire

publikacja 12.11.2020 19:23

To jeden z elementów - "konkretny znak" - Światowego Dnia Ubogich. A 15 listopada 100 osób, reprezentantów najuboższych, weźmie udział w Mszy św. z papieżem Franciszkiem.

Ambulatorium na pl. św. Piotra w Rzymie. Avvenire /FB Ambulatorium na pl. św. Piotra w Rzymie.

 

W ambulatorium pod kolumnadą na pl. św. Piotra, dzięki urzędowi jałmużnika papieskiego, ubodzy mogą korzystać z noclegowni, a ci, którzy chcą wrócić do swojej ojczyzny, mogą sobie także zrobić darmowy test na SARS-CoV-2. Ambulatorium jest czynne od godz. 8 do 14, a przez dwa tygodnie przeprowadzało po ok. 50 testów dziennie i szczepiło chętnych przeciwko grypie. Opowiadał o tym podczas konferencji prasowej online abp Rino Fisichella, szef Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

W niedzielę 15 listopada o godz. 10 papież Franciszek odprawi w bazylice św. Piotra Mszę św., transmitowaną na żywo w telewizji Rai Uno, TV 2000, za pośrednictwem wielu katolickich portali, z Vatican News na czele. W świątyni będzie 100 "przedstawicieli wszystkich ubogich świata", którym "szczególnie potrzeba uwagi i solidarności ze strony wspólnoty chrześcijańskiej".

Niestety, z powodu pandemii nie będzie można przeprowadzić tych działań, które do tej pory miały miejsce podczas Światowego Dnia Ubogich, czyli m.in. Centrum Medycznego na pl. św. Piotra czy obiadu dla 1500 ubogich z papieżem w auli Pawła VI. Ale - jak wytłumaczył abp Fisichella - nie zabraknie innych akcji, które mimo pandemii udało się zorganizować. Dzięki wsparciu Roma Cares i hojności supermarketów sieci Elite do najbardziej potrzebujących lub znajdujących się w kryzysie rodzin z 60 parafii rzymskich zostanie wysłanych 5 tys. paczek z artykułami pierwszej potrzeby. Po raz kolejny do akcji pomocy włączyła się fabryka makaronów La Molisana, która przeznaczyła 2,5 tony swoich słynnych we Włoszech produktów dla rodzinnych domów pomocy i różnego rodzaju instytucji charytatywnych. Wśród wspierających inicjatywy papieskie nie zabrakło Stowarzyszenia Włoskich Centrów Handlowych i Fundacji Roberta Halleya.

Z kolei z pomocą firmy ubezpieczeniowej UnipolSai udało się wysłać pierwszą partię 350 tys. maseczek dla co najmniej 15 tys. uczniów szkół różnego stopnia, szczególnie na peryferiach Wiecznego Miasta.

Arcybiskup Fisichella podkreślił, że Światowy Dzień Ubogich pozostaje spotkaniem, w którym diecezje świata starają się "okazywać uwagę i braterstwo w stosunku do osób najbardziej marginalizowanych i znajdujących się w trudnej sytuacji".

W związku z tym została przygotowana także pomoc duszpasterska "Sussidio" (Subsydium) dla parafii i różnych organizacji kościelnych jako "skuteczne narzędzie, by Dzień nie ograniczył się jedynie do inicjatyw charytatywnych, ale by były one wspierane modlitwą indywidualną i wspólnotową, której nie może zabraknąć, by świadectwo było pełne i skuteczne". Jak co roku, oprócz wersji włoskiej wydrukowanej przez Wydawnictwo św. Pawła, zostało ono przetłumaczone na 5 języków (angielski, francuski, portugalski, hiszpański i polski), a wersje te dostępne są na stronie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji (TUTAJ).