Gdy papież miał dywizje

Franciszek Kucharczak

GN 38/2020 |

publikacja 17.09.2020 00:00

Powstanie Państwa Kościelnego było w planach Opatrzności – podobnie jak i jego koniec. Właśnie mija 150 lat od chwili, gdy nad rozbitym rzymskim murem załopotała biała flaga.

Dziś Watykan to najmniejsze państwo świata – o powierzchni tylko 49 ha. Na zdjęciu w centrum widoczny Pałac Gubernatoratu, czyli urzędu zarządzającego w imieniu papieża Państwem Watykańskim. HENRYK PRZONDZIONO /foto gość Dziś Watykan to najmniejsze państwo świata – o powierzchni tylko 49 ha. Na zdjęciu w centrum widoczny Pałac Gubernatoratu, czyli urzędu zarządzającego w imieniu papieża Państwem Watykańskim.

Była piąta rano 20 września 1870 roku, gdy za murami Rzymu zagrzmiało 60 dział armii włoskiej. Odpowiedziało im kilka armat wojska papieskiego, ale nie była to prawdziwa obrona. Sam Pius IX dzień wcześniej zarządził, że opór ma być tylko symbolicznym protestem przeciw agresorowi. „Skoro więc tylko działa wyłom wybiją, powinny się rozpocząć negocjacje o poddanie miasta” – napisał do swojego ministra wojny gen. Kanzlera.

Przebywający w Rzymie dyplomaci, zaalarmowani kanonadą, pośpieszyli do Watykanu. W ich obecności papież odprawił Mszę św., a po niej przyjął ich w swoim apartamencie. W trakcie spotkania wszedł oficer z depeszą od gen. Kanzlera, że mur padł. Po chwili papież zwrócił się do korpusu dyplomatycznego: „Dałem właśnie rozkaz, by zawarto kapitulację. Aby się teraz bronić, trzeba by przelać wiele krwi, a tego nie chcę”. Następnie polecił dyplomatom opiekę nad pochodzącymi z różnych krajów żołnierzami wojska papieskiego, których zwolnił z przysięgi wierności.

Zanim decyzja o kapitulacji dotarła do pozycji obronnych, stojący naprzeciw wyłomu żuawi papiescy (rodzaj lekkiej piechoty) „utworzyli z piersi swoich mur żywy i stali wśród ognia niewzruszeni, śpiewając hymn Piusa. Ci, których dosięgły pociski, umierali, jak przystoi bohaterom” – pisał w monografii Piusa IX św. Józef Pelczar. Dalej czytamy: „Wtem przybiega oficer i przynosi od gen. Kanzlera rozkaz zaprzestania ognia; żuawi ze smutkiem spuszczają karabiny, a porucznik Maudit zatyka na wyłomie białą chorągiew”.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.