Pontyfikat stale odkrywany

GN 32/2020 |

publikacja 06.08.2020 00:00

Książka dwóch włoskich watykanistów jest ważna nie tyle ze względu na biografię papieża, ile z powodu pytań o recepcję jego nauczania.

Giacomo Galeazzi, Gian Franco Svidercoschi "Kto się boi Jana Pawła II?". Wydawnictwo M, Kraków 2020ss. 184 Giacomo Galeazzi, Gian Franco Svidercoschi "Kto się boi Jana Pawła II?". Wydawnictwo M, Kraków 2020ss. 184

W tym kontekście przypominane są najbardziej przełomowe momenty pontyfikatu, który – jak twierdzą autorzy – zmienił bieg historii. Ciekawe są ich spostrzeżenia na temat symbolicznego zakończenia eurocentrycznego sposobu odczytania misji Kościoła w świecie. Zdaniem autorów Jan Paweł II „zniszczył włoski monopol na papiestwo” i konsekwencje tego faktu są daleko idące. Nastąpił bowiem „ostateczny upadek eklezjalnego eurocentryzmu”, a europejski katolicyzm nie może być już jedynym interpretatorem chrześcijańskiego „logosu”.

Nie unikają spraw trudnych: kwestii relacji z Kurią Rzymską, sporów w samym Kościele czy reakcji na informacje o problemie pedofilii w Kościele. Na końcu stawiają ważne pytanie: dlaczego w świecie, ale także w Kościele, w ostatnim czasie coraz bardziej otwarcie kwestionuje się nauczanie Jana Pawła II, marginalizuje się jego rolę w historii, deprecjonując nawet najbardziej oczywiste osiągnięcia?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak samo postawienie takiego pytania jest inspirujące.

Warto przeczytać tę dobrze napisaną książkę, świadczącą o tym, że nauczanie Jana Pawła II pomaga w odczytywaniu współczesnych znaków czasu.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.