Ziarna Słowa – Totus Tuus

VATICANNEWS.VA |

publikacja 22.06.2020 22:15

Cykl krótkich audycji przypominających nauczanie Jana Pawła II.

Kalwaria Zebrzydowska Monika Łącka /Foto Gość Kalwaria Zebrzydowska
Łaskami słynący obraz Matki Bożej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Prezentujemy dziś fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Mszy w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r. Była to ostatnia homilia Papieża na polskiej ziemi. Jest to również ostatnia część cyklu Ziaren Słowa.

Przez kilka ostatnich miesięcy, w wielkim skrócie, przypomnieliśmy najważniejsze elementy nauczania Jana Pawła II z pielgrzymek do ojczyzny. Wybieraliśmy najczęściej treści uniwersalne, unikając powtarzania znanych wypowiedzi papieskich, takich jak np. słynne zdanie o kremówkach wypowiedziane na wadowickim rynku, a koncentrując się raczej na przesłaniu, które uważał za istotne.

W ostatniej części „Ziaren” prezentujemy wzruszający fragment pożegnania Jana Pawła II z Polską w miejscu, które bardzo kochał – w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mając świadomość, że zapewne jest to jego ostatnia wizyta w Ojczyźnie, Papież zawierzył jeszcze raz siebie i Polskę Matce Bożej, wypowiadając słowa, które stały się jego pasterskim zawołaniem – totus tuus, cały Twój – i poprosił o modlitwę w swojej intencji „za życia i po mojej śmierci”.