Uroczystość beatyfikacyjna Newmana

KAI |

publikacja 19.09.2010 16:43

Beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana była najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. W uroczystej Mszy św. wzięło udział 60 tysięcy osób i była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście.

Uroczystośc beatyfikacyjna kardynała Johna Henry'ego Newmana ANDY RAIN PAP/EPA Uroczystośc beatyfikacyjna kardynała Johna Henry'ego Newmana

Przed południem 19 września w miejscowym Parku Cofton rozpoczęła się Msza św. z udziałem 60 tysięcy wiernych, podczas której Benedykt XVI ogłosił błogosławionym kardynała Newmana, który przeszedł z anglkanizmu na katolicyzm.

W powitalnym przemówieniu abp Bernard Longley, arcybiskup Birmingham zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dni Benedykt XVI przebywał wśród Brytyjczyków jako pielgrzym dzieląc się własnym poszukiwaniem prawdy i dobroci Boga. „Jako nasz najważniejszy pasterz wiodłeś nas do Jezusa Chrystusa. W czasie twojej podróży apostolskiej widzieliśmy jak starasz się dotrzeć do serc i umysłów wielu, w naszym kraju i poza nim. Jako Następca św. Piotra zachęcałeś nas, by bardziej przylgnąć do skały, na której zbudowany jest Kościół i do uznania go za prawdziwe źródło żywej wody, która może ugasić pragnienie” – powiedział hierarcha.

Nawiązując do beatyfikacji kard. Newmana abp Longley zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w pobliżu miejsca, w którym złożone zostały doczesne szczątki angielskiego konwertyty. „W tym miejscu dziękujemy Ci za przedstawienie go nam na nowo – orzeźwiającego źródła dobra i prawdy, w którym możemy znaleźć orzeźwienie i siła do naszej pielgrzymce wiary” – stwierdził abp Longley.

Po wstępnych obrzędach Mszy św. abp Longley poprosił Ojca Świętego o włączenie kard. Johna Henry’ego Newmana do grona błogosławionych, po czym zgromadzonym odczytany został życiorys anglikańskiego konwertyty.

Benedykt XVI odczytał formułę beatyfikacyjną, ogłaszając, iż liturgiczne wspomnienie kard. Newmana będzie miało miejsce 9 października, co przez zgromadzonych zostało przyjęte oklaskami, zaś po lewej stronie ołtarza odsłonięty został duży portret nowego błogosławionego.

Do papieża podszedł następnie krewny kard. Newmana oraz kapłani pracujący w Oratorium św. Filipa Nereusza, które założył nowy błogosławiony. Ojcu Świętemu zaprezentowano także relikwiarz z jego szczątkami.

Mszę św. koncelebrowało z papieżem 9 kardynałów, 14 arcybiskupów, w tym Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i kilkuset księży.

Benedykt XVI przybył dzisiaj do Brimingham z nuncjatury apostolskiej w Londynie. Przed jej opuszczeniem papież sfotografował się z funkcjonariuszami policji, którzy ochraniali go w trakcie pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii. Na teren nuncjatury wpuszczono również grupę dzieci, które Ojciec Święty pobłogosławił.

Po przylocie do Cofton Park papież otrzymał od władz miasta ozdobny krzyż i obejrzał oraz pobłogosławił figurę kard. Newmana przygotowaną na uroczystość beatyfikacyjną. Autorem statuy jest Tim Tolkien, bratanek autora słynnego eposu „Władca pierścieni”, Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Następnie wsiadł się do papamobile i objechał miejsce celebry. W Cofton Park zgromadziło się około 60 tys. osób, mniej więcej tyle ile oczekiwali organizatorzy. Wierni machali oczywiście papieskimi i brytyjskimi flagami. Na placu byli również Polacy, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z kraju, np. z Gdańska. W czasie przejazdu Ojciec Święty kilkakrotnie zatrzymał się, by ucałować i pobłogosławić dzieci.

Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański” a następnie udał się do oratorium św. Filipa Nereusza w Edgbaston na przedmieściach Birmingham. Odwiedzi tam pokój, bibliotekę oraz kaplicę kard. Newmana.

Tekst przemówienia papieża przed modlitwą Anioł Pański zamieszczamy na następnej stronie

W programie ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii jest jeszcze spotkanie z biskupami Anglii, Walii i Szkocji w seminarium Oscott College.

O godz. 18.15 na lotnisku międzynarodowym w Birmingham rozpocznie się ceremonia pożegnania z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Benedykt XVI wygłosi pożegnalne przemówienie. O 18.45 samolot z papieżem i delegacją watykańską odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest o 22.30.

Podróż Benedykta XVI na Wyspy Brtytyjskie jest jego 17. wyjazdem poza granice Watykanu i Włoch, a Wielka Brytania – 19. krajem, który odwiedza.

Przemówienie Benedykta XVI przed modlitwa Anioł Pański w Birmingham, 19 września 2010 r.

Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie,

Gdy błogosławiony John Henry Newman przybył do Birmingham, aby tu zamieszkać, swój pierwszy dom tutaj nazwał „Maryvale”. Oratorium, które założył, poświęcił Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. I Uniwersytet Katolicki Irlandii oddał pod opiekę Maryi Sedes Sapientiae. Na wiele sposobów przeżywał swą posługę kapłańską w duchu synowskiej pobożności do Matki Bożej. Rozważając Jej rolę w rozwijaniu planu Bożego dla naszego zbawienia, ze wzruszeniem wołał: „Któż może ocenić świętość i doskonałość Tej, która została wybrana, aby stać się Matką Chrystusa? Jakież musiały być Jej dary, dla których została wybrana, aby być jedyną ziemską krewną Syna Bożego, jedyną, którą był On zobowiązany przez naturę czcić i opiekować się; jedyną, której powierzono kształcenie i wychowywanie Go, uczenie Go dzień po dniu, gdy wzrastał On w mądrości i latach?” (Parochial and Plain Sermons, II, 131-2).

Ze względu na te obfite dary łaski, dla których czcimy Ją i ze względu na tę zażyłość z Jej boskim Synem, w sposób naturalny szukamy Jej wstawiennictwa w naszych własnych potrzebach i w potrzebach całego świata. Słowami modlitwy Anioł Pański zwróćmy się teraz do naszej Błogosławionej Matki i polećmy Jej intencje, które nosimy w swych sercach.