Ziarna Słowa - Człowiek nie jest przedmiotem

VATICANNEWS.VA |

publikacja 19.03.2020 17:33

Cykl krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II.

Ziarna Słowa - Człowiek nie jest przedmiotem Szymon Zmarlicki /Foto Gość Czy narzeczeni budują swoją przyszłą jedność małżeńską tak, jak się to robić powinno, to znaczy zaczynając od budowania jedności ducha? Czy małżonkowie pracują nad pogłębieniem swojej małżeńskiej jedności - pomimo całego trudu, a także obiektywnych trudności, jakie niesie z sobą życie, pomimo różnych ułomności, jakimi oboje są obciążeni?

Dziś prezentujemy fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas Mszy przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, 4 czerwca 1991 r. Ojciec Święty poprowadził wówczas wyjatkowy rachunek sumienia Polaków z VI przykazania. Pytał co stało się z przykazaniem „Nie cudzołóż” w naszym polskim życiu.

„Czy pamiętamy o tym, że każdy człowiek jest osobą i że nie wolno drugiego człowieka sprowadzać do roli przedmiotu, który z pożądliwością można oglądać lub którego się po prostu używa? Czy narzeczeni budują swoją przyszłą jedność małżeńską tak, jak się to robić powinno, to znaczy zaczynając od budowania jedności ducha? Czy małżonkowie pracują nad pogłębieniem swojej małżeńskiej jedności - pomimo całego trudu, a także obiektywnych trudności, jakie niesie z sobą życie, pomimo różnych ułomności, jakimi oboje są obciążeni? Pytania te stawiam przed Bogiem, stawiam je wszystkim rodzinom katolickim, wszystkim małżonkom, wszystkim rodzicom w całej Polsce!” – mówił Jan Paweł II.