Spotkanie z nieznanym światem

Beata Zajączkowska

GN 48/2019 |

publikacja 28.11.2019 00:00

To była najdalsza azjatycka podróż Franciszka. W Bangkoku przekonywał, że kultura spotkania jest możliwa i nie należy się bać większej inkulturacji Ewangelii. W Hiroszimie wołał: „Nigdy więcej wojny!”. W Nagasaki uczcił męczenników chrześcijańskich.

Pielgrzymka Franciszka  do Japonii była drugą wizytą papieską w historii kraju. abaca /pap Pielgrzymka Franciszka do Japonii była drugą wizytą papieską w historii kraju.

Rozpoczynając podróż, papież prosił dziennikarzy, by przybliżyli Zachodowi te odległe kultury. Dla niego było to spotkanie z zupełnie nieznanym światem. – Papieża zaskoczyła nowoczesność w Bangkoku, a także ogromna życzliwość Tajów. Był pod wrażeniem tego, że w przeciwieństwie do Europy nasza codzienność przesiąknięta jest wiarą i transcendencją – mówi s. Ana Rosa Sivori, kuzynka papieża, która była jego tłumaczem i przewodnikiem w Tajlandii. 77-letnia zakonnica od pół wieku pracuje w tym kraju.

Przytulał odrzuconych

Tajskie media odnotowały, że w rozmowie z władzami Franciszek docenił różnorodną kulturę Tajlandii i pokojowe współżycie między jej grupami etnicznymi jako inspirację dla świata, by szanować różnice, a także gościnność udzielaną migrantom. Papież podziękował przedstawicielom rządu za walkę z plagą niewolnictwa i seksualnego wykorzystywania ludzi. Bangkok bywa nazywany piekłem kobiet, ponieważ miasto to jest jednym z największych centrów seksturystyki i handlu ludźmi na świecie. Tysiące kobiet i dzieci są tam zmuszane do prostytucji. Media podkreśliły też, że najwyższy patriarcha buddyjski powitał papieża „jak starego przyjaciela”. Cytowano papieskie słowa, że „wobec istniejących różnic i podziałów ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światło nadziei, będąc promotorami i gwarantami braterstwa”. Przekazanie patriarsze Dokumentu o ludzkim braterstwie zostało odczytane jako kolejny krok Franciszkowej ofensywy budowania pokoju i kultury spotkania także na Dalekim Wschodzie. – Ważne jest, że w czasie spotkania z buddystami Franciszek podkreślił znaczenie obecności Kościoła jako świadectwa wiary i służby na rzecz cierpiących i potrzebujących – zaznacza towarzyszący papieżowi kard. Miguel Ayuso Guixot.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.