Przejaw czułości Ojca Świętego w stosunku do wszystkich migrantów

VATICANNEWS.VA |

publikacja 22.09.2019 19:20

Tak interpretuje swoją nominację kardynalską o. Michael Czerny SJ.

Papież Franciszek HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Papież Franciszek

W jednym z pierwszych wywiadów udzielonych po nominacji kardynalskiej, jezuita, o. Michael Czerny SJ nie krył swojego zaskoczenia, wręcz oszołomienia decyzją Franciszka. Uważa ją za przejaw czułości Ojca Świętego w stosunku do wszystkich migrantów, uchodźców oraz wykluczonych. 13 nowych purpuratów wyraża uniwersalizm Kościoła i jego różnorodność, a także wskazuje na akcenty oraz wyzwania duszpasterskie i misyjne.

O. Czerny na codzień pełni funkcję podsekretarza sekcji migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Został również wyznaczony na Sekretarza Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii. W momencie ogłoszenia papieskiej decyzji znajdował się na przedmieściach São Paulo.

Ostatni miesiąc nowo mianowany kardynał spędził na poznawaniu Kościoła Amazonii. Uczestniczył w spotkaniach biskupów przygotowujących się do październikowego synodu. Dzieląc się wrażeniami z tych rozmów powiedział, że punktem wyjścia obrad będzie lud Boży Amazonii oraz jej mieszkańcy. Natomiast zasadniczą postawą w trakcie trwania synodu ma być wzajemne słuchanie tego, co Bóg pragnie powiedzieć przez jego uczestników.

O. Czerny wziął udział w czterech spotkaniach przygotowujących synod w różnych krajach: Brazylii, Kolumbii, Peru i Boliwii oraz w sesji zorganizowanej przez CELAM (Radę Biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów). Dotyczyły one zasadniczo tego samego tematu: terytorium Amazonii i jej mieszkańców oraz ekologii integralnej. Spotkania pokazały, że każdy uczestnik synodu będzie mógł wnieść swój orginalny wkład w jego przebieg, wychodząc od własnego punktu widzenia, swojej pracy, terytorium z którego przybywa i sposobu działania. Każdy będzie mógł przedstawić to, czym żyje, a przede wszystkim cierpienia swojego ludu.

Pierwszym ważnym wnioskiem jaki płynie ze spotkań i rozmów kardynała-nominata, jest zgodność pomiędzy dwoma wielkim tematami synodu: nowymi ścieżkami „Kościoła” oraz „ekologią integralną”. Drugim jest potrzeba skupienia uwagi na prawdziwych problemach i cierpieniach ludów Amazonii.