Flisacy przewieźli relikwie św. Jana Pawła II jego ukochanym spływem Dunajca

Elżbieta Ząbkiewicz /AK Szczawnica

publikacja 06.06.2019 09:55

W diecezji tarnowskiej odbywa się peregrynacja relikwii i obrazu papieża Polaka z racji srebrnego jubileuszu Akcji Katolickiej.

Flisacy przewieźli relikwie św. Jana Pawła II jego ukochanym spływem Dunajca arch. POAK Szczawnica Flisacy w asyście szczawnickiego proboszcza ks. Tomasza Kudronia i członków parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przewieźli relikwie do Szczawnicy ze Sromowiec Niżnych.

Nawiedzenie relikwii i obrazu Świętego Jana Pawła II, jakie odbywa się na terenie diecezji tarnowskiej z racji srebrnego jubileuszu Akcji Katolickiej, 3-4 czerwca miało miejsce w parafii pw. św. Wojciecha w Szczawnicy.

Zobacz: Papieski serwis specjalny 

Relikwie otrzymaliśmy od parafii w Sromowcach Niżnych 3 czerwca, skąd spływem Dunajca - ukochanym przez Ojca Świętego - na tratwach przewieźliśmy relikwie do przystani w Szczawnicy. Przywitanie relikwii przez wiernych nastąpiło na przystani, a następnie procesjonalnie z przystani do kościoła udaliśmy się na Mszę św. oraz czuwanie. W drodze do kościoła odmawialiśmy różaniec, przeplatając go pieśniami maryjnymi.

Po przyjściu do kościoła i złożeniu relikwiarzy na ołtarzu, czekając w ciszy na rozpoczęcie Eucharystii spędziliśmy czas na modlitwie służącej do pogłębienia życia duchowego w zetknięciu się z widzialnymi znakami w postaci relikwii i obrazu tak Wielkiego Świętego. Podczas Eucharystii członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej uczestniczyli w czytaniu i modlitwie wiernych.

Po błogosławieństwie i pieśni, na zakończenie, był czas na czuwanie, które członkowie POAK wypełnili montażem modlitewnym, Litanią do Jana Pawła II, pieśniami, a na końcu proboszcz ks. Tomasz Kudroń poprowadził modlitwę do św. Jana Pawła II. Czuwanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Zakończenie peregrynacji rozpoczęło się następnego dnia (4 czerwca) o godz. 7 Mszą św. wotywną o Janie Pawle II. Członkowie Akcji Katolickiej uczestniczyli w czytaniu i modlitwie wiernych oraz przewodniczyli w modlitwie różańcowej.

Po Mszy św. nastąpiło indywidualne czuwanie członków POAK w cichej modlitwie w intencji Ojczyzny oraz rodzin naszej parafii aż do Nabożeństwa Godziny Miłosierdzia, którą poprzedziło wezwanie św. Jana Pawła II jako Apostoła Miłosierdzia, Koronka, Akt zawierzenia odczytany przez ks. proboszcza, ucałowanie relikwii i przekazanie ich przedstawicielom oddziału Akcji Katolickiej z Krościenka.

Dzięki tej szczególnej obecności - w widzialnych znakach relikwii i obrazu tego Wielkiego Świętego - mieliśmy okazję, niejako dotknąć na nowo Jego życia, przypomnieć sobie Jego naukę i spojrzeć na swoje życie w świetle Jego pięknego życia.

Zobacz także nasz serwis: 1979-2019: 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.