"Droga pokuty łączy pontyfikaty Franciszka i Benedykta XVI"

VATICANNEWS.VA |

publikacja 16.04.2019 18:06

Franciszek odwiedził wczoraj w klasztorze „Mater Ecclesiae” Papieża emeryta, aby złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych oraz z okazji 92. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu dzisiejszym. Informację tę przekazał dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Natomiast dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli w artykule z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI zwraca uwagę na wielką zgodność obu Papieży w rozwiązaniu kryzysu nadużyć w Kościele. Obaj podkreślają rolę pokuty i modlitwy.

"Droga pokuty łączy pontyfikaty Franciszka i Benedykta XVI" PAP/EPA/HOLY SEE PRESS OFFICE HANDOUT Franciszek i Benedykt XVI

Andrea Tornielli zwraca uwagę, że odpowiedź zarówno Franciszka, jak i Benedykta XVI na problem skandali nadużyć jest mało nośna, nie jest spektakularna i nie da się sprowadzić do prostego sloganu. Nie opiera się ona na strukturach, choć potrzebnych, na nowych przepisach i prawie, choć i one są konieczne, ani na nowych protokołach, coraz bardziej szczegółowych, choć i bez niech nie można się obejść. Jest to odpowiedź głęboko chrześcijańska i opiera się na pokucie, modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz sakramencie spowiedzi.

"Jest rzeczą interesującą, że powrót do korzeni chrześcijaństwa, do Boga, który Papież emeryt wskazuje jako drogę uzdrowienia Kościoła znajdujemy także w dwóch listach, które Papież Franciszek napisał do Ludu Bożego, najpierw w Chile, a potem na całym świecie – stwierdził Andrea Tornielli. - Także patrząc na listy w sprawie pedofilii Benedykta XVI, kiedy był jeszcze Papieżem, widzimy wielką zgodność z Franciszkiem w tym, co dotyczy ukazania drogi pokuty i modlitwy, jako narzędzi danych Kościołowi do wyjścia z kryzysu nadużyć. Tę zgodność znajdujemy również w ukazaniu przez Benedykata XVI Kościoła, który nie buduje się sam przez siebie, nie jest ludzkim wytworem, ale patrzy dalej i jest stworzony przez Kogoś innego. Tak więc podczas składania najserdeczniejszych życzeń Papieżowi emerytowi z okazji urodzin możemy zauważyć, że ten ważny temat nadużyć w Kościele jest ujmowany w tym samym kluczu, jak czyni to Jego Następca."

Zdaniem dyrektora wydawniczego mediów watykańskch wystarczy przeczytać listy, które obaj Papieże skierowali do Ludu Bożego poruszając temat nadużyć. Dotyczy to przede wszystkim listu Benedykata XVI do Kościoła w Irlandii oraz listów Fanciszka do Kościoła w Chile i Ludu Bożego na całym świecie.