Papież: Kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią i nieludzka

PAP |

publikacja 17.12.2018 15:28

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - to słowa papieża Franciszka z przesłania przekazanego podczas audiencji w poniedziałek dla delegacji Międzynarodowej Komisji Przeciwko Karze Śmierci.

Papież: Kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią i nieludzka PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

We wręczonym podczas spotkania tekście przemówienia, opublikowanego przez Watykan, Franciszek podkreślił, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

Kara śmierci - dodał - "jest sprzeczna z samą Ewangelią, bo prowadzi do zgładzenia życia, które zawsze jest święte w oczach Stwórcy". "Tylko Bóg jest prawdziwym sędzią i gwarantem" - podkreślił.

Franciszek przypomniał, że w przeszłości najwyższy wymiar kary uważano za logiczną i sprawiedliwą konsekwencję oraz że także w "Państwie Papieskim uciekano się do tej nieludzkiej formy kary", co było "lekceważeniem prymatu miłosierdzia nad sprawiedliwością".

Położył nacisk na to, że Katechizm Kościoła Katolickiego odrzuca karę śmierci jako wymierzoną w godność człowieka.

Papież zaapelował do wszystkich państw o przyjęcie moratorium w celu zniesienia kary śmierci, mimo że - jak zaznaczył - wiążą się z tym "złożone procesy polityczne".