Papież: Bóg zawsze przychodzi pierwszy

VATICANNEWS.VA |

publikacja 13.11.2018 18:35

Jednym z największych wrogów świętości jest duch pelagiański, kiedy człowiekowi wydaje się, że wszystko może uczynić samemu – zauważył papież Franciszek w kolejnym rozważaniu nad modlitwą: „Zdrowaś Maryjo”, emitowanym przez włoską telewizję katolicką TV2000. Franciszek podjął tym razem temat świętości. Podkreślił, że to Bóg czyni wszystko, ponieważ On przychodzi zawsze jako pierwszy.

Papież: Bóg zawsze przychodzi pierwszy Jakub Szymczuk /Foto Gość

- Łatwo jest powiedzieć: „świętość Maryi”, ale nie jest łatwo to zrozumieć – zauważył papież. Chodzi tu bowiem o pełnię Ducha Świętego, którego nosiła w sobie. Świętość Maryi, opierała się przede wszystkim na tym, że została napełniona Duchem.

Franciszek podjął także wątek obecny w adhortacji apostolskiej: „Gaudete ed exultate” mówiący o tzw. „klasie średniej świętości”. Papież przyznał, że określenie to zapożyczył od francuskiego pisarza Josepha Malègu’a. Ten właśnie autor ośmielił się powiedzieć: „skandalem i trudnością nie jest zrozumieć, że Bóg istnieje, ale zrozumieć, że Bóg stał się Chrystusem. To jest niesamowite wydarzenie. A Maryja znajduje się w jego centrum” – stwierdził Franciszek.