Zero tolerancji wobec nadużyć

VATICANNEWS.VA |

publikacja 06.11.2018 20:01

Papież do francuskich biskupów.

Papież Franciszek HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Papież Franciszek

Papież Franciszek zachęcił francuskich biskupów do wytrwałej walki z pedofilią oraz do stosowania polityki zerowej tolerancji w walce z nadużyciami w Kościele. Watykański sekretarz stanu pisze o tym w specjalnym przesłaniu na trwającą w Lourdes sesję plenarną episkopatu tego kraju. Uczestniczyły w niej ofiary nadużyć ze strony duchownych.

Kard. Pietro Parolin zauważa, że walcząc zdecydowanie z nadużyciami nie można zapominać zarazem o tych księżach, zakonnikach, zakonnicach i osobach konsekrowanych, które w codziennej wierności przeżywają swe powołanie. Odnosząc się do napisanego przez Franciszka „Listu do ludu Bożego”, watykański sekretarz stanu przypomina o konieczności stosowania polityki zerowej tolerancji i o tym, że ofiary nigdy nie mogą usłyszeć o przedawnieniu popełnionych wobec nich czynów. „Niech przyjęcie i wysłuchanie ofiar, których rany nigdy nie będą przedawnione, umocni waszą determinację we wprowadzaniu w życie zerowej tolerancji i wasze działania służące temu, aby każdy ochrzczony czuł się zaangażowany w kościelną i społeczną transformację, której tak bardzo potrzebujemy” – pisze watykański sekretarz stanu.

W imieniu Papieża kard. Parolin dziękuje też Kościołowi we Francji za działania podejmowane na rzecz ewangelizacji młodego pokolenia, szczególnie za pośrednictwem szkół katolickich oraz o konieczności przełożenia Synodów Biskupów o młodzieży na konkretne działania. Zachęca zarazem francuskich biskupów do promowania w społeczeństwie kultury spotkania.