Papież ogłasza dzień modlitwy i postu w intencji pokoju

KAI |

publikacja 04.02.2018 12:28

Po modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek zachęcił wszystkich wiernych do udziału w specjalnym dniu modlitwy i postu w intencji pokoju.

Papież ogłasza dzień modlitwy i postu w intencji pokoju Papież dodał, że poza modlitwą możemy też konkretnie sprzeciwiać się przemocy. Podkreślił, że „zwycięstwa zyskane przy użyciu przemocy są fałszywymi zwycięstwami; natomiast praca na rzecz pokoju służy wszystkim!”. 

„W obliczu tragicznego przedłużania się sytuacji konfliktów w różnych częściach świata, zachęcam wszystkich wiernych do udziału w specjalnym dniu modlitwy i postu w intencji pokoju - 23 lutego, w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Ofiarujemy go szczególnie za mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego.” Papież Franciszek dodał, że poza modlitwą możemy też konkretnie sprzeciwiać się przemocy. Podkreślił, że „zwycięstwa zyskane przy użyciu przemocy są fałszywymi zwycięstwami; natomiast praca na rzecz pokoju służy wszystkim!”. 

Ojciec Święty nawiązał również do obchodzonego dziś we Włoszech Dnia dla Życia, wyrażając swoje uznanie i wsparcie dla różnych instytucji kościelnych, które na wiele sposobów promują i wspierają życie. Zapewnił także o swojej bliskości z mieszkańcami Madagaskaru, dotkniętymi cyklonem. Tradycyjnie pozdrowił wszystkich pielgrzymów, życząc im dobrej niedzieli i smacznego obiadu.

W rozważaniu przed modlitwą na Anioł Pański papież Franciszek mówił, że Jezus znakami uzdrowienia chce wzbudzić reakcję wiary. Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus uzdrawia w Kafarnaum. Papież przypomniał, że następnego dnia Jezus wyszedł niewidoczny z bramy miasta i schronił się w miejscu odosobnionym, aby się modlić. Wyjaśnił znaczenie cudów Jezusa. 

„W istocie cuda są „znakami”, które zachęcają do odpowiedzi wiary; znakami, którym zawsze towarzyszą słowa, rzucające na nie światło; a zarówno znaki jak i słowa prowokują wiarę i nawrócenie przez boską moc łaski Chrystusa.” Papież Franciszek podkreślił, że głoszenie Jezusa o Królestwie Bożym znajduje swoje właściwe miejsce na drodze rozumianej jako miejsce radosnego głoszenia Ewangelii. Na zakończenie Ojciec Święty prosił za wstawiennictwem Matki Bożej, aby pomogła nam otworzyć się na głos Ducha Świętego, który wzywa Kościół do niesienia uzdrawiającego słowa Jezusa.