Papież rozpoczął wizytę w Chile

PAP /Radio Watykańskie /KAI /jk

publikacja 16.01.2018 06:56

Franciszek przybył do Chile. Papieski samolot po 15 godzinach lotu wylądował w nocy z poniedziałku na wtorek naszego czasu w stolicy kraju - Santiago.

Papież rozpoczął wizytę w Chile Osvaldo Villarroel /PAP/EPA To szósta podróż papieża do Ameryki Łacińskiej. Tym razem celem są Chile (do 18.01) i Peru (15-21.01)

To szósta podróż papieża do Ameryki Łacińskiej.

W drodze do Chile samolot z Franciszkiem przeleciał nad terytorium jego ojczystej Argentyny, w której nie był od wyboru na papieża w 2013 roku. W telegramie do prezydenta Argentyny Mauricio Macriego wysłanym w trakcie przelotu nad ojczyzną papież zapewnił rodaków o swej bliskości. "Przesyłam najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z mojego kraju" - napisał Franciszek.

Samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku w Santiago de Chile około g. 19.30 lokalnego czasu, 40 minut wcześniej, niż przewidywał rozkład lotu ( u nas była g 23.30). Ojca Świętego przywitała prezydent Chile Michelle Bachelet Jeria oraz przewodniczący Senatu, Izby Deputowanych i przedstawiciele rządu. Wśród witających byli także przedstawiciele Kościoła: kard. Ricardo Ezzati Andrelo oraz przewodniczący tamtejszej Konferencji Episkopatu bp Santiago Silva Retamales.

Po powitaniu przez dwoje dzieci ubranych w stroje ludowe z bukietem kwiatów, odegraniu hymnów narodowych i wysłuchaniu tradycyjnej pieśni chilijskiej Franciszek udał się samochodem do oddalonej o 24 kilomentry Nuncjatury Apostolskiej. Po drodze zatrzymał się na krótko w parafii św. Ludwika Bertranda, gdzie modlił się przy grobie zmarłego w 1982 r. kard. Enrique Alveara Urrutia, który zasłynął jako „biskup ubogich” i obrońca praw człowieka za rządów generała Pinocheta.

Zarówno przed kościołem, jak i na trasie przejazdu papamobile Ojca Świętego witało wielu Chilijczyków powiewających kolorowymi chustami.

W drodze z lotniska do nuncjatury apostolskiej samochód z Ojcem Świętym zatrzymał się w parafii pw. św. Ludwika Bertranda, gdzie znajduje się grób bp. Enrique Alvear Urrutia. Papież pozostał na chwilę w modlitwie.

Bp Enrique Alvear Urrutia (1916-1982) został wyświęcony na kapłana w 1941 roku, a w 1963 roku został biskupem pomocniczym Talca, dwa lata później biskupem San Felipe, a od 1974 roku był biskupem pomocniczym Santiago de Chile. Brał udział w obradach II Soboru Watykańskiego. Znany był jako niestrudzony obrońca praw człowieka. W 1976 roku z jego inspiracji powstał Wikariat Solidarności. W 2011 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Z parafii pw. św. Ludwika Bertranda Franciszek udał się w samochodzie zamkniętym w dalszą drogę.

Vatican News Pope Francis Apostolic Journey to Chile Welcome ceremony 2018-01-15

We wtorek Ojciec Święty spotka się w Santiago w Palacio de la Moneda z przedstawicielami władz chilijskich, do których wygłosi przemówienie. Następnie będzie rozmawiał z prezydent Michelle Bachelet oraz z jej następcą Sebastianem Piñerą, który w marcu zostanie zaprzysiężony. W stołecznym parku O'Higgins papież odprawi Mszę. Odwiedzi także więzienie dla kobiet, spotka się z biskupami i duchowieństwem. Na wieczór zapowiedziano prywatne spotkanie papieża - jezuity z jego współbraćmi.

W kolejnych dniach pobytu w Chile Franciszek odwiedzi miasto Temuco, gdzie spotka się między innymi z grupą mieszkańców regionu Araukania, wśród których będą reprezentanci plemienia Indian Mapucze. Odwiedzi też miasto Iquique.

Wczoraj papież po długiej podróży i po krótkim powitaniu na lotnisku przejechał do nuncjatury, gdzie będzie mieszkał przez czas wizyty w Chile. Dzisiejsze oficjalne wydarzenia rozpoczną się około godziny 12 czasu polskiego. Zapraszamy do serwisu papież.wiara.pl.