Ofiara islamistów i młody Węgier zostaną beatyfikowani

KAI /Radio Watykańskie /jk

publikacja 09.11.2017 13:03

Franciszek przyjął wczoraj prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i upoważnił kierowaną przez niego dykasterię do opublikowania dwóch dekretów o męczeństwie oraz 6 o heroiczności cnót.

Ofiara islamistów i młody Węgier zostaną beatyfikowani Iglesia en Valladolid / CC-SA 2.0 Kard. Angelo Amato

Jednym z nowych błogosławionych męczenników będzie młody węgierski kapłan, Jan Brenner (1931-1957), zamordowany z nienawiści do wiary 15 grudnia 1957 roku.

Jan Brenner urodził się 27 grudnia 1931 roku w Szombathely w rodzinie głęboko religijnej, w której obok niego także dwóch braci zostało księżmi. Ze względu na represje władz komunistycznych, które rozwiązały zakony nie mógł zrealizować swego powołania w zakonie cystersów. Ostatecznie został wyświęcony 19 czerwca 1955 roku i został kapłanem rodzinnej diecezji Szombathely. Prowadził dynamicznie duszpasterstwo wśród młodzieży, co wiązało się z szykanami ze strony komunistycznych władz, zwłaszcza po zdławieniu powstania antysowieckiego 1956 roku.

15 grudnia 1957 roku wieczorem ks. Jan został fałszywie wezwany do chorego. Po drodze został napadnięty i otrzymał 32 ciosy nożem. Komunistyczne władze usiłowały zastraszyć wszystkich świadków, a zabójstwo młodego kapłana miało być także przestrogą dla innym księży pracujących z młodzieżą.

Drugi z opublikowanych dziś dekretów dotyczy Włoszki, siostry Leonelli Sgorbati, misjonarki Matki Bożej Pocieszenia (1940-2006). Urodziła się 9 grudnia 1940 r. w miejscowości Gazzola-Piacenza w regionie Emilia-Romania. Wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia w 1963 r., a pierwsze śluby zakonne złożyła w 1965 r. W 1970 r., po ukończeniu studiów pielęgniarskich, wyjechała na misje do Kenii. W 2002 r. zorganizowała, przy współpracy personelu muzułmańskiego, Studium Pielęgniarskie na terenie Szpitala SOS w Mogadiszu. Została zamordowana 17 września 2006 roku przez islamskich fundamentalistów, kilka dni po wygłoszeniu przez Benedykta XVI krytykowanego przez świat islamski przemówienia w Ratyzbonie.

Wśród dekretów o heroiczności cnót znalazł się ten dotyczący Jana Pawła I, który zmarł 28 września 1978 r. po trwającym tylko miesiąc pontyfikacie. Albino Luciani urodził się niecałych 66 lat wcześniej na północy Włoch. Jego zawołaniem biskupim i papieskim była pokora, którą realizował w życiu do samego końca. Pozostałe dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą heroiczności cnót niemieckiego błogosławionego z XV wieku i czworga sług Bożych: trzech kapłanów zakonnych z Włoch i Wenezueli oraz Włoszki urodzonej w USA, założycielki zgromadzenia zakonnego.

TAGI: