Tolerancja nie wystarczy

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 16.10.2017 19:13

Watykańskie przesłanie na hinduistyczne święto świateł.

Tolerancja nie wystarczy Katarzyna Buganik /Foto Gość Potrzeba prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji społeczności lokalnych, które ze swej strony przyczyniają się do zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy

„Gwałtowny wzrost nietolerancji, będący przyczyną przemocy w wielu częściach świata to jedno ze stojących przed nami dzisiaj wyzwań. W tej sytuacji chcemy zastanowić się, w jaki sposób chrześcijanie i hinduiści mogą razem rozwijać wzajemny szacunek między ludźmi - wychodząc poza tolerancję – aby przygotować epokę bardziej pokojową i harmonijną dla każdego społeczeństwa” – czytamy w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Deepavali (święto świateł), które będzie obchodzone 19 października.

„Tolerancja z pewnością obejmuje otwartość i cierpliwość wobec innych, uznając ich obecność pośród nas. Jeśli jednak mamy pracować nad trwałym pokojem i prawdziwą harmonią, tolerancja nie wystarczy” – napisał kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jego zdaniem potrzeba również prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji społeczności lokalnych, które ze swej strony przyczyniają się do zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy – dodał kard. Tauran.

„Zakorzenieni w naszych duchowych tradycjach i zjednoczeni we wspólnej trosce o jedność i dobro wszystkich, my, chrześcijanie i hinduiści, wraz z innymi wierzącymi i ludźmi dobrej woli, możemy zachęcać w naszych rodzinach i społecznościach poprzez religijne nauczanie i za pomocą środków przekazu do szacunku dla każdej osoby, szczególnie dla przedstawicieli innych kultur i przekonań, którzy żyją wśród nas. W ten sposób będziemy wykraczać poza tolerancję w budowaniu harmonijnego i pokojowego społeczeństwa, w którym każdy jest szanowany i zachęcany do współpracy dla jedności rodziny ludzkiej z ich niepowtarzalnym wkładem” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.