Pielgrzymka w radiu

publikacja 12.04.2005 10:26

Dziesięciu reporterów, wóz transmisyjny, studia papieskie w strategicznych miejscach - to wszystko przygotowało Radio Plus, by relacjonować dla swoich słuchaczy papieską pielgrzymkę.

Na ten czas "centrum dowodzenia" oraz najlepsi dziennikarze tej sieci radiowej przenoszą się do studia w Krakowie. Można powiedzieć, że dosłownie Radio Plus będzie najbliżej Jana Pawła II - siedziba krakowskiego radia mieści się w tym samym zespole budynków, w którym mieszka Papież. Radio ma również swojego reportera bezpośrednio w Kurii.

Słuchacze Radia Plus będa mogli usłyszeć transmisje ze wszystkich uroczystości z udziałem Jana Pawła II, od jego przylotu, do pożegnania na krakowskim lotnisku. Studia radiowe mieścić się będą w Balicach, Łagiewnikach, na Błoniach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Specjalne studio, obsługiwane przez reporterów wyposażonych w bezprzewodowe mikrofony, przygotowywane jest również pod gołym niebem na krakowskim Rynku.

Gospodarzami Studia Papieskiego będą Edyta Przybylska i Artur Moczarski, którzy rozmawiać będą z przedstawicielami Kościoła, ludźmi kultury i sztuki. Słowa Ojca Świętego komentować będą: ks. kard. Franciszek Macharski, abp Józef Życiński, abp Tadeusz Gocłowski, o. Jan Andrzej Kłoczowski, o. Leon Knabit, o. Maciej Ziemba, ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Anna Dymna.


Radio Maryja
Podobnie jak podczas wszystkich papieskich podróży (nie tylko do Polski), Radio Maryja transmituje szczegółowo przebieg całej pielgrzymki.

Polskie Radio S.A. będzie relacjonowało wszystkie wydarzenia kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. Ekipy techniczne Polskiego Radia składają się z fachowców, którzy mają największe w kraju doświadczenie w przeprowadzaniu transmisji i realizacji dźwięku z podobnych zdarzeń z udziałem milionów ludzi.
Dwie ekipy dziennikarzy-sprawozdawców, duża grupa reporterów i mikrofony przygotowane wszędzie tam, gdzie pojawi się, lub może pojawić się Ojciec Święty sprawią, że słuchacze Polskiego Radia uzyskają najszerszą informację dotyczącą pielgrzymki, będą mogli uczestniczyć w Mszach Świętych sprawowanych przez Jana Pawła II, a także poczuć atmosferę kolejnego niezwykłego spotkania z następcą św. Piotra.

Program pierwszy
16 sierpnia – piątek
7.46–7.52 – STUDIO PIELGRZYMKI
18.05–19.00 - TRANSMISJA POWITANIA OJCA ŚWIĘTEGO NA KRAKOWSKIM LOTNISKU W BALICACH
21.30–22.00 - STUDIO PIELGRZYMKI – wydarzenia dnia

17 sierpnia – sobota
7.46–7.52 – STUDIO PIELGRZYMKI
9.45–12.30 - TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ I KONSEKRACJI SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŁAGIEWNIKACH
13.15–13.45 - RELACJA Z POŚWIĘCENIA BIBLIOTEKI PAPIESKIEJ AKADEMII TEOLOGICZNEJ
18.05–19.00 - RELACJA ZE SPOTKANIA OJCA ŚWIĘTEGO W SIEDZIBIE ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH Z PREZYDENTEM ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIM ORAZ PREMIEREM LESZKIEM MILLEREM
21.30–22.00 – STUDIO PIELGRZYMKI – wydarzenia dnia

18 sierpnia – niedziela
9.45–13.00 – TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ BEATYFIKACYJNEJ I MODLITWY ANIOŁ PAŃSKI NA KRAKOWSKICH BŁONIACH
18.30–19.59'30'' – RELACJA Z NAWIEDZENIA PRZEZ OJCA ŚWIĘTEGO KATEDRY NA WAWELU ORAZ GROBU RODZINNEGO NA CMENTARZU RAKOWICKIM
w tym: 18.59'30''-19.00 - PROGNOZA POGODY
19.00-19.10 - MAGAZYN "Z KRAJU I ZE ŚWIATA"
19.10-19.20 - TYDZIEŃ NA ŚWIECIE
21.30–22.00 – STUDIO PIELGRZYMKI – wydarzenia dnia

19 sierpnia – poniedziałek
7.46–7.52 – STUDIO PIELGRZYMKI
10.25–12.59'30'' – TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z BAZYLIKI SANKTUARIUM MĘKI JEZUSA I MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ
17.30–19.00 - TRANSMISJA POŻEGNANIA OJCA ŚWIĘTEGO NA KRAKOWSKIM LOTNISKU W BALICACH
21.30–22.00 - STUDIO PIELGRZYMKI – wydarzenia dnia

20 sierpnia - wtorek
7.46–7.52 – STUDIO PIELGRZYMKI Program drugi
16 sierpnia - piątek
16.00-17.00 - Dives in misericordia - tajemnica Bożego miłosierdzia w nauczaniu Jana Pawła II, audycja Hanny Marii Gizy (z telefonicznym udziałem słuchaczy)
22.30-23.00 - Tajemnice Encyklik Ojca świętego Jana Pawła II - audycja Doroty Gacek i Ireny Heppen (w audycji wezmą udział: prof. Aniela Dylus, o. Jarosław Głodek, Anna Karoń-Ostrowska - rozważania o encyklikach społecznych Jana Pawła II)

17 sierpnia, sobota
21.00-21.20 (w przerwie transmisji koncertu) - Znałem w młodości Karola Wojtyłę - audycja Jerzego Swalskiego
22.30-22.50 - Tajemnice Encyklik Ojca świętego Jana Pawła II (część 2), audycja Doroty Gacek i Ireny Heppen (w audycji wezmą udział: prof. Aniela Dylus, o. Jarosław Głodek, Anna Karoń-Ostrowska - rozważania o encyklikach społecznych Jana Pawła II)
23.05-23.55 - Inspiracje - nowa jazzowa płyta poświęcona Janowi Pawłowi II, audycja Huberta Chutowskiego

17 sierpnia - niedziela
17.00-19.00 - Z czym przybywa Pielgrzym, audycja Hanny Marii Gizy z telefonicznym udziałem słuchaczy (tel. 0 prefix 22 645 22 22)
19.00-20.10 - TOTUS TUUS - koncert polskiej muzyki sakralnej, w programie utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Koszewskiego, Juliusza Łuciuka i Marka Jasińskiego - audycja Elżbiety Gryń-Stasik
23.05-23.45 - Bolesław Taborski i Jerzy Tuszewski: Poeta Karol z Wadowic, słuchowisko na podstawie twórczości Karola Wojtyły, reż. Jerzego Tuszewskiego Program trzeci
W relacjonowanie przebiegu pielgrzymki zaangażowany będzie prawie cały zespół Redakcji Aktualności Trójki w tym dwoje dziennikarzy obserwujących na miejscu przebieg wizyty. Nada kilkanaście godzin programu poświęconych temu tematowi, w tym kilkaset relacji i materiałów reporterskich.

W dniu przylotu Jana Pawła II do Polski tej sprawie poświęcone będzie specjalne, trzygodzinne (16.00-19.00) wydanie popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki. Oprócz relacji z Krakowa i opinii zaproszonych gości w programie zamieścimy kilkanaście materiałów reporterskich opowiadających o przygotowaniach do wizyty.
W drugim dniu wizyty, poza licznymi relacjami z jej przebiegu, Trójka wyemituje program Więcej Świata (10.00-13.00), który w całości będzie poświęcony Krakowowi i śladom papieskim w tym mieście.
W niedzielę 18 sierpnia, podobnie jak poprzedniego dnia, na antenie pojawią się liczne relacje z przebiegu wizyty i ponownie audycja Więcej Świata. Tym razem czterogodzinny program (9.00-13.00) poświęcony będzie przypomnieniu najciekawszych i najważniejszych wydarzeń związanych z podróżami zagranicznymi Jana Pawła II.

W poniedziałek 19 sierpnia od rana na antenie relacje z przebiegu ostatniego dnia pielgrzymki a od 16.00 do 19.00, podobnie jak w piątek, specjalne wydanie audycji Zapraszamy do Trójki. W programie łączenia z reporterami w Krakowie, goście, z którymi Trójka spróbuje dokonać pierwszych podsumowań wizyty i relacja z pożegnania Jana Pawła II na lotnisku w Balicach. Polskie Radio BIS
16 sierpnia - piątek
15.00-17.00 (w mag. Bisowisko) - w oczekiwaniu na przyjazd papieża; młodzi o Ojcu Świętym
23.00 (Powróćmy do tematu) - relacja z powitania papieża, główne przesłanie obecnej wizyty
aud. Magdy Maciejewskiej

17 sierpnia - sobota
11.00-13.55 "Młodzi z Ojcem Świętym" (w mag. Bisowisko) - rozm. z młodymi ludźmi działającymi w stowarzyszeniach religijnych, biorącymi udział w pielgrzymkach, z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży.

19 sierpnia - poniedziałek
15.00-17.55 (w mag. Bisowisko) - rozmowy z młodzieżą nagrane podczas Mszy Papieskiej w Krakowie.

RMF FM
Wizytę Papieża oraz wszystkie wydarzenia z nią związane, będzie relacjonowało na bieżąco 10 reporterów RMF FM. Rzymska korespondentka RMF FM - Aleksandra Bajka, jako jedna z nielicznych dziennikarzy akredytowanych przy Watykanie, przybędzie wraz z Papieżem na pokładzie jego samolotu. Będzie towarzyszyć Ojcu Świętemu cały czas.

W akcji RMF dysponuje specjalnymi studiami papieskimi w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, 2 wozami satelitarnymi, 3 wozami reporterskimi oraz cyfrowymi łączami ISDN. Zdjęcia z papieskiej wizyty będzie można na bieżąco oglądać na stronach internetowych radia RMF. Najważniejsze wystąpienia Jana Pawła II komentować będą specjalnie dla Faktów RMF osoby związane z papieżem i wybitni znawcy obecnego pontyfikatu. Radio Zet
Radio ZET uruchomiło na swoich stronach internetowych specjalny serwis poświęcony papieskiej pielgrzymce. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne pielgrzymom informacje: od programu wizyty, przez plany przejazdów Jana Pawła II, po spisy ważnych telefonów, adresy szpitali i komisariatów policji. Informacje te zostały opracowane na podstawie danych udostępnionych przez MSWiA i są na bieżąco odświeżane.

Radio ZET zmobilizowało zespół informacji w całej Polsce, aby rzetelnie i jak najsprawniej obsłużyć najważniejsze w tym roku wydarzenie dla Polaków. W samym Krakowie będzie pracowało siedmioro reporterów Radia ZET. Reporterzy będą relacjonować ceremonię powitania Jana Pawła II na lotnisku w Balicach, msze święte w Łagiewnikach, na Błoniach i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Reporterzy będą wykorzystywali dwa satelitarne wozy transmisyjne Radia ZET, dwa przenośne studia do transmisji satelitarnej oraz położone na krakowskim Rynku studio Radia ZET.

Słuchacze Radia ZET, poza informacjami na bieżąco, w porannym programie Radia ZET znajdą podsumowanie poprzedniego dnia wizyty, najważniejsze wypowiedzi Ojca Świętego, komentarze oraz zapowiedź wydarzeń bieżącego dnia.