Jak będzie na Błoniach?

publikacja 12.04.2005 09:39

Wywiad z ks. Bogdanem Kordulą, członkiem Komitetu Organizacyjnego Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II - Kraków 2002

Redakcja: Co trzeba zabrać na Błonia?
Ks. Bogdan Kordula: Przede wszystkim ważny bilet. Przypominam, że ważne są tylko bilety opatrzone pieczęcią parafii lub kurii. Trzeba również zabrać modlitewnik pielgrzyma, który będzie rozdawany za darmo razem z biletami. Oprócz tego coś do picia. Zwracam uwagę, że przed wejściami do sektorów będzie rozdawana za darmo woda. Przewidujemy, że będzie jej wystarczająco dużo, aby każdy pielgrzym otrzymał jedną butelkę. Warto ją wziąć.

Czego na pewno nie należy zabierać?
- Wszelkich przedmiotów niebezpiecznych, takich jak ostre narzędzia, noże, broń. Nie należy również zabierać naczyń szklanych. Butelki ze szkła będą odbierane przy wejściach do sektorów, podobnie jak wszystkie inne przedmioty, którymi można zranić. Ta zasada będzie bardzo rygorystycznie przestrzegana. Proszę również zostawić w domu długie parasole z ostrymi końcami. Gdyby zachodziła konieczność zabezpieczenia przed deszczem, najlepiej mieć jakieś peleryny, płaszcze foliowe.

Czy będzie można wnosić do sektorów flagi, transparenty itp.?
- Oczywiście.

Czy można będzie na Błonia wjechać rowerem?
- Raczej nie. Rowery trzeba będzie zostawić na parkingu lub u kogoś życzliwego poza obrębem sektorów. Oczywiście po Krakowie będzie można się poruszać na rowerze.

Czy do sektorów będzie się wchodzić przez bramki wykrywające metal?
- Do wszystkich sektorów wchodzić będzie można tylko przez specjalne bramki. Przez bramki z wykrywaczami metali będą musieli przejść posiadacze biletów do sektorów oznaczonych rzymską jedynką. Ręcznymi wykrywaczami metali będą sprawdzani pielgrzymi wchodzący do dalszych sektorów. Kto będzie pełnił służbę porządkową na terenie Błoń?
- W sektorach zasadniczo nie będzie policji. Będzie kościelna służba porządkowa, którą w większości będą stanowili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w galowych mundurach, zaopatrzeni w identyfikatory z imieniem, nazwiskiem i pieczęcią kurii. Tylko ta służba będzie miała prawo decydować o tym, czy ktoś wejdzie do sektora, czy nie. Oprócz strażaków do służby porządkowej będą należeć klerycy w sutannach i habitach. Ich zadaniem będzie utrzymywanie w sektorach religijnej atmosfery, rozwiązywanie ewentualnych napięć, konfliktów itp. Trzecią grupę stanowić będą członkowie GOPR i TOPR. Oni również będą w swoich galowych strojach i będą mieć identyfikatory.
Chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną służbę – informacyjną, którą poza sektorami na Błoniach, na terenie całego miasta będą pełnić harcerze z ZHP i ZHR. Będzie ich można spotkać na wszystkich dworcach i parkingach. Ich zadaniem jest kierowanie ludzi na wyznaczone trasy prowadzące do określonych sektorów.

Gdzie będzie można znaleźć pomoc medyczną?
- Służby medyczne będą pełnić harcerze, Maltańczycy oraz PCK. Przez cały czas sektory będą patrolowane przez specjalne ekipy, które w razie konieczności szybko udzielą pomocy. W razie konieczności zabiorą osobę potrzebującą pomocy do namiotu medycznego.

Jak będzie rozdawana Komunia św.?
- Podobnie jak podczas poprzednich pielgrzymek papieskich. Księża wyruszą z Komunią św. nie tylko od głównego ołtarza, ale także kaplic umieszczonych z tyłu, za sektorami.

Co zrobić, jeśli ktoś zapomni biletu albo nie zdąży dotrzeć do sektora przed godziną podaną na bilecie?
- Niestety, nie zostanie wpuszczony do sektora. Będzie jednak mógł pozostać na Błoniach w dalszych sektorach, do których nie są potrzebne bilety. Podobna zasada obowiązuje dla tych, którzy się spóźnią. Jeśli nie zdążą, raczej nie wejdą do swego sektora.