Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji Biskupów

KAI

publikacja 17.04.2005 17:18

Urodzony 30 stycznia 1934, wyświęcony na kapłana 3 marca 1957, od 1963 działa w Watykanie, początkowo w dyplomacji, m.in. pracował w nuncjaturach w Panamie i Iranie.

9 października 1987 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym i osobiście udzielił mu sakry 7 listopada tegoż roku. W latach 1989-2000 abp Re był substytutem (zastępcą) sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej do spraw ogólnych. 16 września 2000 papież mianował go prefektem Kongregacji Biskupów a 21 lutego następnego roku włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Wielokrotnie reprezentował Ojca Świętego na ważnych uroczystościach kościelnych w różnych krajach, m.in. w październiku 2003 był głównym gościem z Watykanu na obchodach Dnia Papieskiego w Polsce.

Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który często go przyjmuje na audiencjach dla wyższych urzędników kurialnych.

W lipcu 1998 wykorzystał letni wypoczynek Ojca Świętego w Lorenzago di Cadore i zaprosił go do swego rodzinnego miasta Borno - było to wielkie święto dla całej okolicy. Po raz pierwszy i jedyny zdarzyło się, że Papież w ramach swego lipcowego wypoczynku letniego zrobił wycieczkę "po kumotersku" w rodzinne strony dostojnika kurialnego.

Komentatorzy odebrali to jako szczególny wyraz uznania i zaufania Ojca Świętego dla jednego ze swych najbliższych współpracowników.