Ostatnie pożegnanie Ojca świętego Jana Pawła II

Relacja minuta po minucie

publikacja 03.02.2006 11:37

Watykan, piątek, 8 kwietnia 2005

Ok. 8.00 - W bazylice św. Piotra odbyła się uroczystość złożenia ciała Jana Pawła II w cyprysowej trumnie. Obrzędom przewodniczył kard. kamerling Eduardo Martinez Somalo. Abp Piero Marini i abp Stanisław Dziwisz okryli twarz Papieża białą chustą. Odmówiono modlitwę: "Wierzymy, że życie Jana Pawła II jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która bada la Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością".
W trumnie umieszczono rulon zawierający opis pontyfikatu Jana Pawła II oraz woreczek zawierający medale wybite w czasie jego trwania.

9.30 - Miliony ludzi z całego świata wypełniają Rzym. Obserwatorzy oceniają, że na pogrzem Papieża przybyło nawet pięć milionów ludzi.
Na Placu św. Piotra trwa oczekiwanie na ropoczęcie uroczystości. Zarówno na Placu, jak i w całym Rzymie słychać głównie język polski. Na Placu i w całym mieście powiewają tysiące polskich flag.
Przybywają delegacje państwowe oraz reprezentanci różnych wyznań oraz religii.

9.40 - Na Placu św. Piotra słychać śpiew Abba Ojcze.

9.45 - Rozlega się głos dzwonu.

10.03 - Rozlega się śpiew chóru. Rusza procesja z trumną Papieża.

10.05 - Procesja wychodzi z bramy bazyliki. Trumna jest pozbawiona ozdób, widnieje na niej krzyż i litera M z papieskiego herbu. Ma kształt trapezowaty, szerszy przy głowie, węższy przy nogach Zmarłego. Trumna zostaje ustawiona przed ołtarzem, głową w jego stronę. Na trumnie położono otwartą księgę Ewangelii. Wiatr swobodnie przewraca jej karty.

Celebransi całują ołtarz. Mszę św. pogrzebową kocelebruje 160 kardynałów pod przewodnictwem kard. Jozepha Ratzingera. Koncelebrują również patriarchowie wschodnich Kościołów katolickich. Wszyscy celebransi ubrani są w czerwone ornaty.

Na frontonie bazyliki widnieje duży obraz Zmartwychwstałego Jezusa.

10.18 - Rozpoczęcie Mszy i akt pokuty. Msza sprawowana jest po łacinie.

10.23 - Kolekta (modlitwa dnia). Rozpoczyna się liturgia słowa. Pierwsze czytanie po hiszpańsku. Drugie po angielsku.

Czytanie I z Dziejów Apostolskich
Dz 10,34-43

Gdy Piotr przybył do domu centuriona w Cezarei, przemówił: „Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie. Posłał swe słowo synom Izraela, zwiastując im pokój przez Jezusa Chrystusa. On to jest Panem wszystkich. Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, w Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów".
Oto słowo Boże.

Psalm responsoryjny
Ps23,1-2a.2b-3.4.5.6
Refren:
Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego.

Pan jest moim pasterzem,
niczego mi nie braknie.
Pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.
Refren
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po ścieżkach właściwych
przez wzgląd na swoją chwałę.
Refren
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę,
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska
są moją pociechą.
Refren
Stół dla mnie zastawiasz
na oczach moich wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem,
kielich mój pełny po brzegi.
Refren
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
przez wszystkie dni życia.
I zamieszkani w domu Pana
po najdłuższe czasy.
Refren

Czytanie II z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian.
Flp 3,20-4,1

Bracia: Nasza ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do swego chwalebnego ciała tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować. Przeto, bracia umiłowani, za którymi tęsknię - radości i chwało moja - tak stójcie mocno w Panu, umiłowani!

Śpiew przed Ewangelią
J, 6,40
Aklamacja:
Alleluja, alleluja, alleluja
To jest wolą Ojca mojego, aby każdy kto wierzy w Syna,
miał życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Alleluja, alleluja, alleluja

Słowa Ewangelii według świętego Jana
J 21,15-19

W owym czasie objawiając się uczniom rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» 10.35 - Wiatr zamknął księgę Ewangelii na trumnie Papieża.

10.39 - Kard. Joseph Ratzinger rozpoczyna homilię od słów: "Pójdź za Mną mówi zmartwychwstały Pan do Piotra"...
Słowa "Pójdź za Mną" są stałym motywem wygłaszanej homiliii, w której kard. Ratzinger przypomina drogę życiową Jana Pawła II.

"Pragnął dać siebie bez ograniczeń, aż do ostatniej chwili, Chrystusowi, a w ten sposób nam" - te słowa kaznodziei zostały przyjęte oklaskami.

"Papież cierpiał z Chrystusem i dlatego jego cierpienie, jego milczenie, stało się tak wymowne"...

Kaznodzieja wspomniał fakt ukazania się Papieża w oknie ludowi w niedzielę przed śmiercią. "Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi w tej chwili w oknie domu Ojca niebieskiego, widzi nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam, Ojcze Święty. Powierzamy twoją drogą duszę Matce Bożej, twojej Matce, która prowadziła cię każdego dnia i zaprowadzi teraz do wiecznej chwały swego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa" - zakończył homilię kard. Ratzinger.

- KARD. J. RATZINGER Homilia na pogrzebie Papieża (cały tekst) :.

11.00 - Wierni odpowiadają na homilię oklaskami. Pojawiają się okrzyki "Santo, santo, subito santo" (Święty, święty, natychmiast święty).

11.02 - Rozpoczyna się wyznanie wiary, przeplatane wspólnie śpiewaną aklamacją "Credo, credo. Amen".

11.06 - Modlitwa wiernych w różnych językach. Czwarte wezwanie po polsku odczytuje kobieta: "Za dusze zmarłych Papieży i wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię i wypełniali kapłańską posługę: aby zostali dopuszczeni do udziału w liturgii niebieskiej, módlmy się."

11.10 - Rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna. Reprezentanci różnych kontynentów w procesji przynoszą dary ofiarne.

11.17 - Modlitwa nad darami. Rzpoczyna się prefacja.

11.22 - Sanctus.

11.23 - I Modlitwa Eucharystyczna.

11.27 - Przeistoczenie.

11.33 - Rozpoczynają się obrzędy Komunii św.

11.35 - Agnus Dei.

11.37 - Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata...

11.38 - Rozpoczyna się rozdzielanie Komunii św.

11.56 - Modlitwa po Komunii św.

11.57 - Rozpoczyna się "Ostatnie pożegnanie"

Zgromadzeni skandują "Santo, santo" - święty, święty.

12.07 - Po dziesięciominutowym skandowaniu rozpoczyna się śpiew Litanii do Wszystkich świętych.

12.12 - Modlitwę odmówił kard. Camillo Ruini.

12.13 - Rozpoczęła się specjalna modlitwa Kościołów wschodnich, zaczerpnięta z nabożeństwa za zmarłych w liturgii bizantyńskiej, śpiewana po grecku przez uczestniczących w pogrzebie patriarchów.

Następuje pokropienie trumny wodą i okadzenie.

12.32 - Rozpoczyna się trzecia część obrzędów pogrzebowych. Celebransi przechodzą do Grot Watykańskich, do których przeniesiona jest trudmna Papieża. Tam drewniana trumna zostaje przewiązana czerwonymi taśmami i opieczętowana. Następnie zostaje umieszczona w podwójnej metalowo-drewnianej (w środku cynkowej, na zewnątrz z drewna orzechowego) trumnie, która również zostaje opieczętowana. Odmawiane są modlitwy "trzeciej stacji" pogrzebu. Trumna zostaje złożona do grobu w ziemi, takiego, w jakim spoczywa papież Paweł VI. Nie będzie sarkofagu, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II. Grób zostanie zamknięty kamienną płytą. Jan Paweł II zostanie pochowany w miescu, w którym leżał do beatyfikacji Jan XXIII.

Wszystkie te obrzędy odbywają się bez obecności kamer telewizyjnych.

Obrzędy kończy modlitwa Regina coeli.