Navarro-Valls: To było na żywo

KAI 08.02.2005 r.

publikacja 24.10.2005 09:28

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls zaprzeczył, jakoby błogosławieństwo, które Jan Paweł II udzielił wiernym na zakończenie spotkania na "Anioł Pański" w klinice "Agostino Gemelli", odtworzone zostało z taśmy magnetofonowej.

W oświadczeniu dla agencji ANSA Navarro-Valls podkreślił, że "słowa błogosławieństwa Ojciec Święty wypowiedział w tym samym momencie, w którym słyszeliśmy je w bezpośredniej transmisji".

"Nie ma zatem sensu twierdzenie o istnieniu wcześniejszego nagrania słów, które zostały transmitowane w tym właśnie momencie" - podkreślił rzecznik Watykanu.

Polemikę w tej sprawie wywołała różna jakość dźwięku błogosławieństwa: najpierw głos Ojca Świętego był daleki i słaby, potem bliższy i wyraźny.

Niektórzy komentowali to w ten sposób, że widząc, iż Jan Paweł II jest w stanie wymówić formułę, zatrzymano wcześniej przygotowaną taśmę. Od kilku dni mówiło się, że na wszelki wypadek Radio Watykańskie może nagrać papieża, a nagranie może być wykorzystane, gdyby miał on trudności z mówieniem.

W przeszłości w czasie spotkań z wiernymi na "Anioł Pański" Jan Paweł II korzystał kilka razy z tej możliwości i nie było wtedy polemiki na ten temat.