Ludźmierz: Górale w intencji Papieża

KAI 07.02.2005 r.

publikacja 24.10.2005 09:24

Górale z całego Podhala modlili się w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu na specjalnym czuwaniu w intencji Jana Pawła II.

- Zanosimy Ojcu Świętemu od Gaździny Podhala najcenniejszy dar, jakim jest nasza modlitwa - mówił ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

Specjalne czuwanie modlitewne w intencji Jana Pawła II poprzedziła uroczysta Msza św. W sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej zgromadzili się przedstawiciele parafii z całego Podhala, Spisza i Orawy. Górale odmówili m.in. wszystkie części modlitwy różańcowej.

- Modlimy się dzisiaj trzymając w ręku niezwykły dar - złoty różaniec z pereł, który podarował nam Ojciec Święty w czasie naszej wizyty w Watykanie w 1987 r. Niech ta modlitwa będzie taką naszą perłą nadziei - mówił ks. Juchas.

W rozmowie z KAI ludźmierski gazda Franciszek Długopolski podkreślił, że każdy z górali "strasznie by chcioł, co by Ojciec Święty przyszedł szybko do zdrowia i jak to sie mówi po nasemu: stanoł na równe nogi". Długopolski wyjaśnił, że dla górali "Jan Paweł II to najwozniejsy Gazda Świata. Na pewno Matulo Ludźmierska otoczy go należytą opieką".

Modlitwy w intencji Jana Pawła II zanoszono także przez cały tydzień w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. W czasie nabożeństw śpiewano i grano po góralsku. "Górale zawsze są przy Janie Pawle II. Na górali Ojciec Święty zawsze może liczyć. Papieżowi trzeba zdrowie wymodlić" - mówi ks. Mirosław Drozdek, kustosz sanktuarium.