Z Wadowic na Groń Jana Pawła II i Leskowiec

Andrzej Macura

publikacja 30.05.2005 11:32

Z Wadowic na Groń Jana Pawła II wiodą znaki niebieskie. Trasę wytyczył jeszcze przed wojną prof. Czesław Panczakiewicz, nauczyciel wadowickiego gimnazjum, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.

Kaplica otwarta jest latem zawsze w środy, soboty i niedziele w godz. 8.00-16.00. W niedziele o 12.00 sprawowana jest Msza św. za Papieża. Kaplica otwarta jest latem zawsze w środy, soboty i niedziele w godz. 8.00-16.00. W niedziele o 12.00 sprawowana jest Msza św. za Papieża.

W swoich wędrówkach po górach Karol Wojtyła odwiedził wiele miejsc. Małopolski Szlak Papieski im Jana Pawła II liczy wraz z wariantami setki kilometrów. Tym, którzy nie mają ani czasu ani sił, by przemierzyć go w całości proponujemy odwiedzenie kilku miejsc. Pierwszą wędrówkę proponujemy odbyć z Wadowic na Groń Jana Pawła II i Leskowiec.

Z Wadowic na Groń Jana Pawła II wiodą znaki niebieskie. Szlak rozpoczyna się na stacji kolejowej w Wadowicach, zmierzając po opuszczeniu miasta na Łysą Górę, gdzie przecina szlak żółty biegnący z Inwałdu do Gorzenia i schodzi do Ponikwi. Trasę można skrócić dojeżdżając do tej właśnie miejscowości. Następnie znaki prowadzą na Przełęcz pod Gancarzem, gdzie spotykamy zielono znakowany szlak z Andrychowa, po czym grzbietem prowadzą na Groń Jana Pawła II. Rozpościera się stąd wspaniały widok, zwłaszcza na północ i wschód. Na szczycie kaplica upamiętniająca pobyt Karola Wojtyły w tym miejscu. Szlak nie jest trudny, choć niektóre podejścia mogą być męczące. Czas przejścia – ok 3,45h (14 km i 890 metrów różnicy wzniesień), z Ponikwi 1,30h.

Ze szczytu w parę chwil do schroniska, gdzie można odpocząć i spożyć ciepły posiłek. Warto odwiedzić także pobliski Leskowiec (922 m n.p.m., znaki czerwone), drugi co do wysokości szczyt (tej) zasolskiej części Beskidu Małego, skąd zobaczyć możemy większość sąsiednich pasm górskich. Ciekawostką przyrodniczą tego rejonu są pojedyncze okazy limb i cisów.

Na Groń Jana Pawła II wiedzie aż 9 szlaków turystycznych. Daje nam to wiele możliwości wyboru dalszej drogi. Szlak papieski wiedzie dalej szlakiem czerwonym w kierunku Łamanej Skały. Nie dochodząc do niej prowadzi za znakami niebieskimi do Koconia i Ślemienia (odjeżdżają stąd autobusy do Suchej Beskidzkiej i Żywca, ok 3, 15h). Możemy także zejść do Czartaka lub Świnnej Poręby przez Królewiznę (odpowiednio szlak żółty – 2, 30 h i zielony - 2h), Tarnawy Górnej szlakiem niebieskim (1, 30h), Krzeszowa czerwonym (1, 30h), Krzeszowa Dolnego żółtym (z Leskowca, 1, 45h), Rzyk czarnym (0, 45h) i Andrychowa zielonym (3, 30h). Do Rzyk można także zejść Szlakiem Białych Serc (dobra trasa podejścia dla osób starszych i niepełnosprawnych). Zaczyna się on przy schronisku, omija wierzchołek Gronia Jana Pawła II od wschodu, po czym łączy się ze znakami niebieskimi i zielonymi (do Andrychowa i Wadowic), by skręcić niebawem w lewo i połączyć się ze szlakiem czarnym już niedaleko Rzyk Jagódek.

Panorama
Z obu szczytów rozciąga się przepiękny widok. Z Leskowca panorama jest szersza, z Gronia Jana Pawła II nieco ograniczona przez szczyt Leskowca. Za to z Gronia jest lepszy widok ku wschodowi i północy.

Najbardziej charakterystycznym punktem widoku z Leskowca jest rozciągająca się na południu, niezalesiona Babia Góra, opadająca ku wschodowi do Przełęczy Lipnickiej (Krowiarek). Na lewo od niej wznosi się pasmo Policy, poza którą, przy dobrej widoczności, można dostrzec Tatry. Pasmem tym biednie jeden z odcinków papieskiego szlaku. Dalej ku południowemu wschodowi, wzdłuż doliny rzeki Skawy przy dobrej widoczności można zobaczyć Gorce z Turbaczem i Kudłoniem. Bliżej i bardziej na wschód wyrastają szczyty Beskidu Średniego, a głębiej charakterystyczne kopce Beskidu Wyspowego.

Z kolei na prawo od Babiej Góry zobaczyć można między innymi charakterystyczną kopułę Pilska oraz Romankę. Jeszcze bardziej na prawo widać, często jedynie majaczące w oddali szczyty Beskidu Śląskiego, z najbardziej charakterystycznym Skrzycznem (na szczycie stacja przekaźnikowa). Na zachodzie, bliżej, spoza Łamanej Skały wyłaniają się szczyty zachodniej części Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką i Hrobaczą Łąką.

Z Gronia Jana Pawła II widok jest podobny. Szczyt Leskowca ogranicza go na zachód i południowy zachód. Dobrze za to jest widoczna malownicza Dolina Ponikiewki (stamtąd przyszliśmy) oraz pogórza (Śląskie i Wielickie).