Czaplinek-J. Drawsko-J. Wilczkowo - Drawa-Złocieniec-Rząśnica-Drawa-Dalewo

publikacja 30.05.2005 10:50

Wywodzący swój rodowód z XIII w. Czaplinek w średniowieczu nosił nazwę Tempelburg, jako że założony został przez templariuszy. To urokliwe miasteczko położone pomiędzy dwoma jeziorami słynie dziś z gotyckiego kościółka NMP zbudowanego na ruinach zamku templariuszy oraz z... Międzynarodowego Zlotu Miłośników Motocykli Harley-Davidson.

Największą atrakcję stanowi jednak niewątpliwie Jezioro Drawsko - raj dla wodniaków i wędkarzy, najgłębsze po Hańczy jezioro w Polsce. Ten rozległy akwen o urozmaiconej linii brzegowej polecić można nawet początkującym kajakarzom. Bardziej doświadczeni chętnie skorzystają z jednodniowej trasy poprzez Zatokę Rzepowską, Drawę i Jezioro Krosino na Jezioro Wilczkowo. Tu czeka nas półtorakilometrowa "przenoska" do Zatoki Henrykowskiej, skąd wracamy do Czaplinka.

Pomiędzy jeziorami Drawsko i Żardno leży Stare Drawsko - mała wieś letniskowa, słynąca z ruin twierdzy Drahim, wzniesionej w 1345 r. przez joannitów. Dla podróżujących szlakiem Wujka największą atrakcją będzie jednak z pewnością stary kajak, stojący przed kościołem - znak, że właśnie tutaj rozpoczyna się Szlak Drawy im. ks. Karola Wojtyly.


Na tejże Drawie wypadło nam przepłynąć w jeden dzień odcinek przewidziany na dwa dni (poligon!). O zmroku, bardzo już zmęczeni, przebijaliśmy się wąską, zarośniętą strugą na jezioro Mąkowary. I kiedy nasze nastroje sięgnęły dna, Wujek powiedział: "- Za te całodzienne harce - zmówię brewiarz przy latarce". Roześmialiśmy się i już w lepszych humorach dotarliśmy do miejsca na biwak. A brewiarz był naprawdę przy latarce. . .
[Ze wspomnień Krzysztofa Rybickiego, zamieszczonych w książce "Zapis drogi. Wspomnienia o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły", Kraków 1999 Wyd. Św. Stanisława BM]