Święto narodowe na Malcie

za KAI

publikacja 08.03.2006 13:57

Malta, La Valletta, 9 maja

Papieska wizyta na Malcie odbywała się w zupełnie innej atmosferze niż poprzednie etapy pielgrzymki Jana Pawła II śladami św. Pawła Apostoła. Przypominała raczej podróże Jana Pawła II do Polski, będące za każdym razem niemal ogólnonarodowym świętem.

Wysiadając z samolotu syryjskich linii lotniczych Papież ucałował ziemię maltańską, podaną mu w koszu. Jana Pawła II powitał prezydent Marco oraz biskupi i liczne duchowieństwo. Prezydent z uznaniem podkreślił zasługi Papieża w obaleniu żelaznej kurtyny w Europie Wschodniej oraz jego wielkie zaangażowanie w dialog kultur.

Odpowiadając na serdeczne powitanie prezydenta Papież pozdrowił mieszkańców wyspy, przypominając jej stare chrześcijańskie tradycje. Podkreślił, że ludność Malty ma szczególnie bogatą tradycję, "której sercem jest humanizm Ewangelii". Wśród dzisiejszych przemian dziedzictwo to umacnia społeczeństwo i nadaje sens ludzkim działaniom. Papież zaapelował do mieszkańców Malty, by byli dumni ze swojej misji chrześcijańskiej i z nowymi siłami wchodzili w nowe tysiąclecie.

Była to druga oficjalna wizyta Jana Pawła II na Malcie. Po raz pierwszy Papież odbył pielgrzymkę do tego kraju, którego niespełna 400-tysięczna ludność jest w 95 proc, katolicka, w dniach 25-27 maja 1990 r. We wrześniu tego samego roku był jeszcze raz na wyspie, ale nie była to wizyta, lecz techniczne międzylądowanie samolotu, którym leciał do Tanzanii, Burundi i Rwandy oraz na Wybrzeże Kości Słoniowej.

W ostatnim dniu pielgrzymki, 9 maja, Jan Paweł II odprawił w godzinach porannych Mszę św., w czasie której ogłosił pierwszych błogosławionych Kościoła na Malcie: Ignacego Falzoni (1813-1865), który zasłynął dziełami miłosierdzia, s. Marię Adeodatę Pisani (1806-1855) oraz ks. Jerzego Precę (1880-1962), założyciela Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej. Z tej okazji dzień 9 maja ogłoszono na Malcie świętem narodowym.

Dziękując Janowi Pawłowi II 9 maja przed Mszą św. beatyfikacyjną za przybycie w ramach pielgrzymki śladami św. Pawła na Maltę abp Joseph Mercieca powiedział, że "na to wydarzenie Maltańczycy oczekiwali z gorącym pragnieniem i nadzieją".

" 9 maja te nadzieje się spełniły i namiestnik Chrystusa ogłosił błogosławionymi Jerzego Preca, Ignacego Falzona i Marię Adeodatę Pisani" - powiedział arcybiskup i podkreślił, że "po raz pierwszy w historii Maltę spotyka błogosławieństwo uroczystej beatyfikacji na ojczystej ziemi jej trojga dzieci".

"Przeżywając to nadzwyczajne wydarzenie, czujemy, że Pan przez Waszą Świątobliwość ponownie przynagla nas, abyśmy okazali mu naszą wdzięczność za wiele darów, które otrzymaliśmy dzięki wierze katolickiej" - powiedział abp Mercieca. Arcybiskup wskazał przy tym, że Maltę dotyka także wiele zagrożeń. Za najgroźniejsze uznał podważanie wartości przodków przez zasady obce mentalności i kulturze Malty.

"Wierzymy mocno, że jedynie Pan Jezus jest Drogą, która poprowadzi nas do budowania odnowionego społeczeństwa z jego ideałami sprawiedliwości, pokoju i uczciwości" - zapewnił Jana Pawła II abp Mercieca.

Podczas Mszy św. sprawowanej 9 maja na placu Granai we Florianie na przedmieściach stolicy kraju La Valetty z udziałem około 200 tys. wiernych, czyli ponad połowy wszystkich obywateli kraju, Ojciec Święty podziękował też mieszkańcom Malty za ich "świadectwo Ewangelii dawane przez wieki". "Malta posiada wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie, z którego słusznie jesteście dumni, lecz to dziedzictwo jest darem, który zakłada wielką odpowiedzialność" - przypomniał Papież i zaapelował, aby u progu nowego tysiąclecia Kościół na Malcie "jeszcze żarliwiej żył swoim apostolskim i misyjnym powołaniem".

Przedstawiając sylwetki nowych błogosławionych Jan Paweł II podkreślił, że Sługa Boży Jerzy Preca już od chwili śmierci w 1962 roku, był znany ze swej świętości zarówno na Malcie, jak i wszędzie tam, gdzie osiedlili się Maltańczycy. "Był on pionierem w dziedzinie katechezy i wzrostu roli świeckich w apostolstwie, co potem w sposób szczególny podkreślił Sobór. Zatem stał się drugim ojcem Malty w wierze" - mówił Jan Paweł II podkreślając, że dziś Kościół na Malcie nazywa Jerzego Precę "błogosławionym" gdyż jest on dla tego Kościoła "źródłem światła i siły". Również Sługa Boży Ignacy Falzon odznaczał się pasją głoszenia ewangelii i nauczania wiary katolickiej. "On także oddał swoje liczne talenty i swoją intelektualną formację w służbę dziełu katechetycznemu" - powiedział Papież.

Jan Paweł II przypomniał, że Ignacy Falzon "czerpał siłę i natchnienie z Eucharystii, z modlitwy przed Tabernakulum, z pobożności Maryjnej i Różańca oraz z naśladowania św. Józefa' i podkreślił, że są to "źródła łaski, do których wszyscy chrześcijanie mogą mieć dostęp". "Świętość i żarliwość o Królestwo Boże kwitną zwłaszcza tam, gdzie parafie i wspólnoty zachęcają do modlitwy i nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu" - powiedział Papież Natomiast s. Maria Adeodata Pisani spędziła na Malcie większość życia jako "promienny przykład zakonnej konsekracji benedyktyńskiej w klasztorze św. Piotra".

"Modlitwa, posłuszeństwo, służba siostrom i dojrzałość w wykonaniu powierzonych zadań to cechy świętego i cichego jej życia" - stwierdził Papież. Przy tej okazji Ojciec Święty pozdrowił siostry benedyktynki, które nie mogły przybyć na Mszę, ale śledzą tę ceremonię przez telewizję. "Wam więc, drogie siostry, w tym tak radosnym dniu przesyłam specjalne błogosławieństwo" - powiedział Jan Paweł II.

Ojciec Święty wyraził nadzieję, że przykład s. Adeodaty przyczyni się do odnowy życia zakonnego wewnątrz jej klasztoru. "W ostatnich czasach uczyniono wiele celem dostosowania życia zakonnego do zmiennych okoliczności naszej epoki i życie bardzo wielu zakonników i zakonnic bardzo na tym skorzystało. Niezbędne jest jednak docenianie głębszych teologicznych racji tej szczególnej konsekracji" - przypomniał Ojciec Święty.

Papież życzył, by przez wstawiennictwo nowych błogosławionych Kościół na Malcie "ufnie podążał ku nowej erze jedności i dzielił odpowiedzialność między księży, zakonników i świeckich". "Malto! Idź za Chrystusem z niepodzielnym sercem i nie bój się utwierdzać prawdy, która zbawia oraz wartości, które prowadzą do życia" - zakończył homilię Jan Paweł II.

W krótkim przemówieniu po zakończeniu liturgii Papież wspomniał z bólem o "nowych ofiarach przemocy" w Ziemi Świętej, co dało mu okazję do ponownego zaapelowania o pokój i pojednanie na Bliskim Wschodzie.

W czasie Mszy na ołtarzu polowym znajdował się srebrny relikwiarz z ramieniem św. Pawła, przechowywany w tzw. "kościele zatonięcia" w stolicy Malty - La Valletta.

Cała wizyta Ojca Świętego Malcie przebiegała pod hasłem: "Piotr na ziemi Pawła".

Dziennikarze, towarzyszący Janowi Pawłowi II w jego obecnej podróży, zwrócili uwagę na wyraźną poprawę jego samopoczucia. O ile podczas pobytu w Grecji i Syrii, ze względu na bardzo bogaty program i dużą liczbę różnych spotkań i innych wydarzeń, Ojciec Święty był wyraźnie zmęczony, o tyle obecnie przemawiał i śpiewał podczas Mszy św. znacznie silniejszym głosem i wydawał się być w dużo lepszej formie.

W południe Papież spotka się z biskupami maltańskimi w Nuncjaturze Apostolskiej w Rabacie, a w godzinach popołudniowych w kościele Matki Bożej Cudownego Medalika w Hamrun nawiedzi grób bł. Jerzego Precy i spotka się z członkami założonego przez niego Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej. Powiedział do nich m. in.: "Wyląda na to, że gościnność, która kiedyś tak ujęła św. Pawła Apostoła, nadal jest obecna na Malcie" -powiedział 9 maja wieczorem Jan Paweł II do członków Stowarzyszenia Nauki.
Papież określił Maltę jako "iemię niezwykle szczodrą i urodzajną pod względem głębokiego działania Ducha"i wyraził przekonanie, że działanie to znalazło swój wyraz w powołaniu przez bł. Jerzego Preczę Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej.

Ojciec Święty powiedział członkom Stowarzyszenia, że jako katecheci mają "dostarczać słodkiego pokarmu wszystkim odczuwającym głód Boga; macie nieść uzdrowienie tym, którzy cierpią z powodu braku światła i miłości" "Jeśli będziecie tak czynić, będziecie prawdziwymi znakami wiosny, przygotowywanej teraz przez Ducha Świętego dla Kościoła"- podkreślił Papież.

Przypomniał, że "za głoszącym kazania bł. Jerzym Preczą podążały tłumy" i dodał, że "w jego kazaniach ludzie rozpoznawali głos Jezusa".

"Tym, którego słuchali, był Pan. Pociągała ich nieodparta atrakcyjność Chrystusa, gdyż wiedzieli, że tylko On może zaspokoić najgłębsze tęsknoty ich serc" - stwierdził Ojciec Święty. "To w głębi kontemplacji odkrywamy chwałę Bożą w obliczu Jezusa Chrystusa" - dodał i przypomniał zebranym, że "kontemplowanie oblicza Chrystusa oznacza napełnianie się duchową energią do prowadzenia powierzonej wam misji". "Podobnie jak św. Paweł powołani jesteście do bycia nie tylko nauczycielami, ale także świadkami, którzy mogą przemawiać z mocą, ponieważ mogą powiedzieć jak pierwsi uczniowie: "Widzieliśmy Pana"" - kontynuował Papież.

"Wasz założyciel był szczególnie przywiązany do słów "Słowo stało się Ciałem" z Prologu do Ewangelii św. Jana. To jest fundament waszego powołania i apostolatu" - podkreślił Ojciec Święty.

Na zakończenie spotkania życzył członkom Stowarzyszenia: "Niech słowa waszego założyciela: "Boski nauczycielu, niech cały świat podąża za Ewangelią" odbijają się echem w waszych sercach".
Wieczorem, opuszczając Maltę, Jan Paweł II powiedział m.in.: "Malta leży w samym środku Morza Śródziemnego. Macie więc jedyne w swoim rodzaju powołanie budowania mostów między narodami Basenu Śródziemnomorskiego, między Afryką a Europą. Przyszłość pokoju w świecie zależy od umocnienia dialogu i zrozumienia między kulturami i religiami. Kontynuujcie swoje tradycje gościnności oraz swoje zaangażowanie narodowe i międzynarodowe na rzecz wolności, sprawiedliwości i pokoju".

Samolot wiozący Jana Pawła II w drodze powrotnej do Rzymu 9 maja wieczorem przeleciał
Nad Wyspą św. Pawła, gdzie jesienią 60 r. zatonął statek, którym Apostoł płynął do Rzymu. W tym miejscu podczas poprzedniej wizyty Papieża w 1990 r. opuszczono na dno morskie statuę św. Pawła. Jan Paweł II pobłogosławił ją wtedy z katamaranu, na którym przypłynął na czele flotylli łodzi rybackich i żaglówek