W "słowackim Rzymie"

102. Słowacja 11-14.09.2003

publikacja 13.06.2005 11:09

Czwartek, 11 września 2003 r., Trnava

Prosto ze Słowacji nadaje Andrzej Grajewski Prosto ze Słowacji nadaje Andrzej Grajewski

Wizytą w „słowackim Rzymie” – Trnavie, zakończył wieczorem Jan Paweł II pierwszy dzień swej pielgrzymki na Słowację. To małe miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków kościelnych na Słowacji. Okazała barokowa katedra pw. św. Jana Chrzciciela, powstała w XVII w. jako kościół jezuicki.

W tym okresie zbudowano także piękne centrum Trnavy, a także sławny w całej Europie Środkowej Uniwersytet Trnavski, założony w 1635 r. przez wybitnego węgierskiego biskupa Petra Pazmanego. Szczególnym kultem otaczany jest w Trnavie obraz Panny Marii Trnavskiej, która ochroniła miasto przed zarazą i turecką agresją.

Trnava była stolicą pierwszej słowackiej prowincji kościelnej, po tym, jak Paweł VI ustanowił w 1977 r. archidiecezję trnavską, wydzielając ją ostatecznie z obszaru węgierskiej archidiecezji ostrzyhomskiej. W 1995 r. Jan Paweł II ustanowił metropolię bratysławsko-trnavską, której metropolitą został abp Jan Sokol, poprzedni biskup Trnavy.

Od południa rynek w Tranvie wypełniały tysiące ludzi, oczekujących na przyjazd Ojca Świętego. Tłumnie wypełnili także ulice, którymi jechał papieski pojazd. Wreszcie, z ponad godzinnym opóźnieniem, pojawił się na ulicach miasta Papamobil z Janem Pawłem II. Jechał wolno wśród żywiołowo witających go mieszkańców i pielgrzymów. Papamobile otaczała grupa gwardzistów, a na ich czele szedł osobiście Jan Packa, szef słowackiego Biura Ochrony Rządu.

Na rynku Papieża przywitał burmistrz Trnavy, podkreślając, że przez stulecia do tego pątniczego miasta, przybywały do niego liczne pokolenia pielgrzymów, ale teraz przychodzi pielgrzym najważniejszy. Burmistrz prosił o modlitwę i błogosławieństwo dla miasta.

Papież, wśród śpiewów, owacji, przy biciu dzwonów wjechał do katedry na swym ruchomym fotelu. Zebrani zgotowali mu gorącą, długotrwałą owację. Po chwili rozległa się uroczysty hymn powitalny i pieśń ku czci Matki Bożej, patronki sanktuarium. „Pielgrzyma pokoju” przywitał abp Jan Sokol. „Nasze serca radują się – mówił – jesteśmy szczęśliwi, cieszymy się, ponieważ Cię kochamy. Świadczą o tym również zastępy ludzi obecnych tutaj, jak również otaczający na zewnątrz tę świątynię”.

Papieskie przemówienie odczytał kard. Jozef Tomko, b. prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Następnie w języku polskim, Jan Paweł II spontanicznie pozdrowił wszystkich, za co podziękowano mu niezwykle gorącą owacją. W przemówieniu, nawiązując do osoby patrona trnavskiej katedry, Jan Paweł II napisał m.in. „ Święty Jan Chrzciciel jest mężem, żyjącym w samotności, wypełnionej obecnością Bożą i staje się głosem, zapowiadającym nadejście Baranka Zbawiciela. Życzę Wam, Drodzy Bracia i Siostry, abyście w swych sercach pielęgnowali świadomość obecności Boga, słuchając Jego Słowa, przez modlitwę, sprawowanie sakramentów i służbę bliźniemu. W życiu codziennym staniecie się w ten sposób, na wzór Jana Chrzciciela, głosicielami i świadkami kochającej i zbawczej obecności Boga w dzisiejszym świecie”.

Nawiedzenie katedry zakończyło wspólne z Papieżem odśpiewanie „Ojcze nasz” oraz przekazanie mu darów od różnych wspólnot z Trnavy. Na zakończenie przybyli do Niego niepełnosprawni, ludzie chorzy, sparaliżowani i na wózkach inwalidzkich.

Scena, gdy Papież, sam unieruchomiony, pozdrawiał i błogosławił chorych, których podwożono przed jego oblicze, była chyba najbardziej wzruszającym obrazem z pierwszego dnia papieskiego pielgrzymowania po Słowacji. Symbolicznym wyrazem papieskiego nauczania o miłości, która przynosi nadzieję, pozwala przezwyciężać osobisty dramat oraz budować solidarność.