Przemówienie Papieża do młodzieży - "Narodziny nowej Europy ducha"

Od naszego specjalnego wysłannika Leszka Śliwy

publikacja 10.06.2005 10:00

Narodziny nowej Europy ducha Hiszpania, Sobota 3 maja - 99. Pielgrzymka Ojca Świetego Jana Pawła II

Jan Paweł II w przemówieniu do hiszpańskiej młodzieży 3 maja w Madrycie zaapelował o "narodziny nowej Europy ducha". Przemawiając do 600 tys. młodych, którzy zgromadzili się późnym popołudniem 3 maja na madryckim lotnisku wojskowym Cuarto Vientos papież przypomniał także wagę modlitwy różańcowej w życiu każdego chrześcijanina, mówił o kryzysie współczesnej kultury, zaapelował o pokój na świecie i zaangażowanie młodych w dzieło nowej ewangelizacji.


Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia. (tekst oficjalny, bez papieskich dygresji)
1. Pozdrawiam was z miłością, młodzi Madrytu i Hiszpanii! Wielu z was przybyło z daleka, ze wszystkich diecezji i regionów kraju. Jestem głęboko wzruszony waszym gorącym i serdecznym przyjęciem. Wyznaję wam, że bardzo pragnąłem tego spotkania z wami.Pozdrawiam was i powtarzam wam te same słowa, które skierowałem do młodych na stadionie im. Santiago Bernabeu w czasie mej pierwszej wizyty do Hiszpanii ponad dwadzieścia lat temu: "Jesteście nadzieją Kościoła i społeczeństwa (...) Nadal wierzę w młodych, w was" (3 listopada 1982, nr 1).

Obejmuję was z wielkim uczuciem a wraz z wami pozdrawiam także Biskupów, księży i pozostałych pracowników duszpasterskich, którzy towarzyszą wam na waszej drodze wiary.Dziękuję za obecność Ich Wysokości Królewskich, Księcia Asturii i Książąt Palmy, jak również Władze Rządu hiszpańskiego.Chcę podziękować także za miłe słowa powitania, jakie w imieniu wszystkich obecnych skierowali do mnie bp Braulio Rodriguez, Przewodniczący Komisji Biskupiej ds. Duszpasterstwa Świeckich oraz młodzi Margarita i Jose. Pozdrawiam też abp Manuela Estepę, arcybiskupa polowego, a także Władze Wojskowe, które przyjmują nas w swej bazie lotniczej.

2. Drodzy młodzi, w waszym istnieniu winna jaśnieć łaska Boża, ta sama, która jaśniała w Maryi, pełnej łaski.Z wielką trafnością zechcieliście w czasie tego czuwania rozważać tajemnice Różańca, wcielając w praktykę starożytną maksymę duchową: "Do Jezusa przez Maryję". Z pewnością, w Różańcu uczymy się od Maryi rozważać piękno oblicza Chrystusa i doświadczać głębi Jego miłości. Rozpoczynając tę modlitwę tym samym skierujmy spojrzenie na Matkę Pana i prośmy Ją, aby prowadziła nas do swego Syna Jezusa:"Królowo nieba, wesel się!Bo Ten, któregoś nosić zasłużyła,Zmartwychwstał, jak powiedział! Alleluja!". (Przemówienie)

1. Prowadzeni ręką Maryi Panny i Jej przykładem oraz za pośrednictwem nowych Świętych, przemierzyliśmy modlitewnie różne chwile życia Jezusa.W efekcie Różaniec w swej prostocie i głębi jest prawdziwym streszczeniem Ewangelii i prowadzi do samego serca orędzia chrześcijańskiego: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3, 16).Maryja, poza tym, że jest Matką bliską, dyskretną i pełną zrozumienia, jest najlepszą Nauczycielką, aby dojść do zrozumienia prawdy drogą kontemplacji.

Dramatem dzisiejszej kultury jest brak życia wewnętrznego, nieobecność kontemplacji. Bez życia wewnętrznego kultura traci swoją istotę, jest jakby ciało, które nie znalazło jeszcze swej duszy. Do czego jest zdolne człowieczeństwo bez życia wewnętrznego? Niestety, znamy bardzo dobrze odpowiedź. Kiedy brak jest ducha kontemplacji, nie obroni się życia i następuje wypaczenie wszystkiego, co ludzkie. Bez życia wewnętrznego człowiek współczesny staje w obliczu zagrożenia samej swej integralności.

2. Drodzy młodzi, zapraszam was do udziału w "Szkole Maryi Panny". To Ona jest niezwyciężonym wzorem kontemplacji i wspaniałym przykładem płodnego, radosnego i ubogacającego życia wewnętrznego. To Ona nauczy was, abyście nigdy nie rozdzielali działania od kontemplacji, po to, aby przyczynić się jak najlepiej do urzeczywistnienia wielkiego marzenia: narodzin nowej Europy ducha. Europy wiernej swym korzeniom chrześcijańskim, nie zamykającej się w sobie, ale otwartej na dialog i współpracę z pozostałymi narodami ziemi; Europy świadomej tego, że została powołana, aby była latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata, zdecydowanej zespolić swe wysiłki i swoje zdolności twórcze w służbie pokoju i solidarności między narodami.

3. Kochani młodzi, wiecie dobrze, jak bardzo leży mi na sercu pokój na świecie. Spirala przemocy, terroryzm i wojna powoduje, jeszcze w naszych dniach, nienawiść i śmierć.
Pokój, jak wiemy, jest przede wszystkim darem z Wysokości, o który powinniśmy prosić uporczywie i który, poza tym, powinniśmy budować między wszystkim poprzez głębokie nawrócenie wewnętrzne. Dlatego chcę dzisiaj zobowiązać was, abyście byli twórcami i architektami pokoju. Odpowiedzcie na ślepą przemoc i nieludzką nienawiść, pociągającą siłą miłości. Zwyciężajcie wrogość siłą przebaczenia. Trzymajcie się z daleka od wszelkich form przesadnego nacjonalizmu, rasizmu i nietolerancji. Świadczcie swoim życiem, że idei się nie narzuca, ale że się je proponuje. Nigdy nie dajcie się zwyciężyć złu! W tym celu potrzebujecie pomocy modlitwy i pocieszenia, które wypływa z zażyłej przyjaźni z Chrystusem. Tylko w ten sposób, żyjąc doświadczeniem miłości Bożej i promieniując ewangelicznym braterstwem, będziecie mogli być budowniczymi lepszego świata, prawdziwymi mężczyznami i kobietami pokojowymi i budującymi pokój.

4. Jutro będę miał przyjemność ogłosić pięcioro nowych świętych, synów i córek tego szlachetnego Narodu i tego Kościoła. "Byli oni młodzi jak wy, pełni energii, marzeń i chęci życia. Spotkanie z Chrystusem przekształciło ich życie (...). Dlatego byli zdolni pociągnąć za sobą innych młodych, swych przyjaciół oraz tworzyć dzieła modlitwy, ewangelizacji i miłości, które jeszcze trwają" (Orędzie Biskupów hiszpańskich z okazji podróży Ojca Świętego, nr 4).

Drodzy młodzi, wyjdźcie z ufnością na spotkanie Jezusowi! I tak jak nowi święci, nie bójcie się mówić o Nim! Chrystus jest bowiem prawdziwą odpowiedzią na wszystkie pytania o człowieka i jego przeznaczenie.
Słuszne jest, abyście wy, młodzi, stawali się apostołami waszych rówieśników. Wiem bardzo dobrze, że nie jest to łatwe. Wielokrotnie będziecie mieli pokusę nie mówić, tak jak prorok Jeremiasz: "Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem" (Jr 1, 6). Nie zniechęcajcie się, gdyż nie jesteście sami: Pan nigdy nie przestanie wam towarzyszyć swoja łaską i darem swego Ducha.

5. Ta wierna obecność Pana uzdalnia was do zaangażowania na rzecz nowej ewangelizacji, do której wezwane są wszystkie dzieci Kościoła. Jest to zadanie wszystkich. Świeccy odgrywają w nim rolę ważnych wykonawców, szczególnie małżeństwa i rodziny chrześcijańskie; jednakże ewangelizacja wymaga dzisiaj pilnie kapłanów i osób konsekrowanych. Jest to powód, dla którego pragnę powiedzieć każdemu z was, młodych: jeśli czujesz powołanie Boga, który mówi do ciebie: "Pójdź za Mną!" (Mk 2,14; Łk 5,27), nie pomijaj go milczeniem. Bądź wielkoduszny, odpowiedz jak Maryja, ofiarowując Bogu radosnym "tak"; swoją osobę i swoje życie.

Daję wam swoje świadectwo: zostałem wyświęcony na kapłana, gdy miałem 26 lat. Od tamtego czasu minęło 56 lat. Spoglądając za siebie i wspominając te lata swego życia, mogę zapewnić was, że warto poświęcić się sprawie Chrystusa i z miłości do Niego, poświęcić się w służbie człowiekowi. Warto dać życie za Ewangelię i braci!

6. Kończąc moje słowa chcę przywołać Maryję, gwiazdę świetlistą, która zapowiada pojawienie się Słońca, które rodzie się z Wysoka, z Jezusa Chrystusa: Zdrowaś Mario, łaski pełna! Tej nocy proszę Cię za młodych z Hiszpanii, młodych pełnych marzeń i nadziei. Są oni strażnikami poranka, Ludem błogosławieństw, Są żywą nadzieją Kościoła i Papieża. Święta Mario, Matko młodych, Spraw, aby byli świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego, Pokornymi i mężnymi apostołami trzeciego tysiąclecia, Szlachetnymi głosicielami Ewangelii. Święta Mario, Dziewico Niepokalana, Módl się z nai, Módl się za nami. Amen.

Tłum. Krzysztof Gołębiowski (KAI)