Papież: Bóg wielkim Nieznajomym dla wielu ludzi

Jacek Dziedzina

publikacja 12.09.2008 19:22

Przemawiając dziś w paryskim Kolegium Bernardynów, Benedykt XVI powiedział, że europejską kulturę stworzyło poszukiwanie i słuchanie Boga. Odrzucenie przez kulturę pytania o Boga, mówił Papież, jest kapitulacją rozumu - stwierdził papież.

Ponad 600 przedstawicieli świata nauki i kultury wysłuchało przemówienia Papieża o źródłach cywilizacji europejskiej, nieodłącznie związanych z chrześcijaństwem. Wśród zaproszonych gości byli m.in. byli między innymi Jacques Chirac i Valéry Giscard d’Estaing. Obecni byli także reprezentanci społeczności muzułmańskiej. Papież podkreślił znaczenie miejsca, w którym spotkał się ze słuchaczami – XIII wieczny klasztor, w którym mieszkali mnisi, „których celem nie było tylko stworzenie kultury, ani nawet ochrona kultury przed zapomnieniem”. Papież podkreślił, że kierowali się głębszymi motywacjami. „Ich celem było quaerre Deum – poszukiwanie Boga”. To stało się podstawą kultury i nauki.

W dalszej części wystąpienia Benedykt XVI powiedział m.in., że „chrześcijanie rodzącego się Kościoła nie traktowali swojego misjonarskiego przepowiadania za propagandę, przeznaczoną do powiększenia swojej grupy, ale jako wewnętrzną potrzebę, konsekwencję ich wiary (...). Uniwersalność Boga i rozumu otwartego na Niego dawało im motywację, więcej – obowiązek głoszenia przekazu Ewangelii”.

Papież nawiązał też do mowy, jaką św. Paweł wygłosił na ateńskim Areopagu, który znalazł tam ołtarz poświęcony „nieznanemu bogu”. Stwierdził, że także dzisiaj „Bóg stał się prawdziwie wielkim Nieznajomym dla wielu ludzi”. Uznał też, że poddanie się kulturze pozytywistycznej, która „odrzuciła pytania o Boga jako nienaukowe (...) oznaczałaby kapitulację rozumu, wyrzeczeniem się jego najwyższych zdolności i katastrofę dla ludzkości”. Papież skończył stwierdzeniem, że „to, co dało podwaliny europejskiej kulturze – poszukiwanie Boga i gotowość do słuchania Go – pozostaje dzisiaj podstawą każdej autentycznej kultury”.