Wśród narkomanów

CTV/TR Trwam - 12 maja 2007, Sao Paolo

publikacja 13.05.2007 10:27

Relacja fotograficzna ze spotkania z narkomanami i zakonnikami opiekującymi sie nimi w Fazenda da Esperanca, czyli Farmie Nadziei, w Guaratingueta, 12 maja 2007 r.





Benedykt XVI odwiedził „Farmę Nadziei” – ośrodek resocjalizacyjny dla młodzieży, prowadzony w Guaratinguetá przez niemieckiego franciszkanina, o. Hansa Stapela.





Rozpoczynając swą podróż Papież podkreślił, że jest to miejsce, w którym wiara czyni cuda. I rzeczywiście skuteczność wyleczeń z narkomanii i alkoholizmu sięga 60 proc. W ośrodku przebywają nie tylko Brazylijczycy.



Wpierw jednak papież odwiedził siostry klaryski, które są zakonem kontemplacyjnym. Papież podziękował im za modlitwę i wsparcie dla młodych ludzi, którzy na farmie odzyskują wiarę i normalne życie.





Dwa tysiące uzależnionej młodzieży własną pracą na „Farmach Nadziei” zarabiało na to, by móc tu przyjechać na spotkanie z Papieżem. Wśród nich było 40 Rosjan.





Na odwiedzanej przez Papieża Farmie jest 120 chłopców. Niedaleko, w ośrodku żeńskim, ponad drugie tyle dziewcząt. Wszyscy mają swoją historię, wszyscy, dzięki temu programowi usiłują wyjść z nałogu. Odwiedzana przez Papieża placówka ma 60 proc. skuteczność wyleczeń.




Zadowolony papież z zainteresowanie słuchał wstrząsających (niejednokrotnie) świadectw narkomanów.





Młodzi przygotowali układ choreograficzny, wyobrażenie zmartwychwstania do nowego życia. Benedykt XVI wysłuchał świadectw młodzieży.



Bezpośrednich, dotykających sedna własnej historii życia, mówionych z serca przez ściśnięte wzruszeniem gardła, często potwierdzanych łzami.





Po każdym był czas na słowo indywidualnej rozmowy, nawet na ojcowski uścisk.



Terapia na „Farmie Nadziei” – zwrócił uwagę Papież – obejmuje pomoc lekarską, psychologiczną i pedagogiczną, jak również modlitwę, pracę fizyczną i dyscyplinę. Wielu młodym ludziom udało się już uwolnić od uzależnienia od narkotyków czy alkoholu i odnaleźć sens życia.





Papieska wizyta na „Farmie Nadziei” w Guaratinguetá przerodziła się w radosne świętowanie z oklaskami, śpiewem, tańcem.



Spotkanie zakończyło odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz” i papieskie błogosławieństwo.