Włochy: Papieski wysłannik na 1000-lecie katedry w Sarsinie

Radio Watykańskie/jk

publikacja 25.05.2009 10:15

Do liczącej ponad 20 wieków historii kultury miasta Sarsina w regionie Emilia- Romania na północy Włoch nawiązuje Papież w liście do swego specjalnego wysłannika na zakończenie obchodów 1000-lecia konsekracji tamtejszej konkatedry - zauważa Radio Watykańskie. Papież mianował nim emerytowanego arcybiskupa Palermo na Sycylii, kard. Salvatore De Giorgi.

Położona niedaleko wybrzeży Adriatyku Sarsina zajmuje ważne miejsce w dziejach starożytnej literatury łacińskiej. Tam w III wieku przed Chrystusem urodził się wielki komediopisarz Plaut.

Bogata jest również historia tamtejszego Kościoła. Diecezja Sarsina powstała w IV stuleciu, a zachowaną do dziś katedrę wzniesiono i poświęcono 1000 lat temu. W 1986 r. Jan Paweł II w ramach reformy włoskiej organizacji kościelnej połączył tę diecezję z sąsiednią, mająca siedzibę w Cesenie. Powstała wtedy diecezja Cesena-Sarsina, a wspomniana katedra stała się konkatedrą. Z okazji jej tysiąclecia od 25 marca 2008 r. trwa tam rok jubileuszowy, który zakończy się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (31 maja 2009 r.). Obchodom jego zamknięcia przewodniczyć będzie jako specjalny papieski wysłannik kard. De Giorgi.