Ojciec Święty głosi Wielkanocne orędzie sprawiedliwości, miłości i pokoju

jad

publikacja 12.04.2009 13:58

Na zakończenie uroczystej celebracji w Niedzielę Wielkanocną na Placu św. Piotra Papież udzielił wiernym błogosławieństwa "Urbi et orbi". Wzywał do zachowania pokoju, sprawiedliwości, przebaczenia, miłości i miłosierdzia, których źródłem jest Zmartwychwstanie Chrystusa.

Benedykt XVI przypomniał, że jedyną nadzieją chrześcijan jest Chrystus pokonujący śmierć. To dzięki Jego przejściu ze śmierci do życia nasza wiara ma sens. „Od poranka Zmartwychwstania nowa wiosna nadziei przychodzi na świat. Od tego dnia rozpoczyna się nasze zmartwychwstanie, gdyż Pascha nie jest jednym momentem w historii, ale początkiem nowego stanu. Jezus zmartwychwstał nie po to, aby pamięć o Nim pozostała żywa w sercach uczniów, ale dlatego, żeby On sam żył w nas i byśmy w Nim mogli już teraz kosztować radości życia wiecznego” – podkreślał.

Papież zwrócił uwagę, że Zmartwychwstanie jest przeciwwagą dla dzisiejszej materialistycznej i nihilistycznej wizji świata. „Przesłanie o Zmartwychwstaniu Pana rozświetla ciemne regiony świata, w którym żyjemy. Myślę tu szczególnie o materializmie i nihilizmie. O tej wizji świata, która nie jest w stanie wykroczyć, poza to, co doświadczalne, eksperymentalne, i niepocieszona kieruje się ku nicości, która miałaby być ostateczną przystanią ludzkiego istnienia” – mówił.

Ojciec Święty zwrócił jednak uwagę, że Chrystus potrzebuje wciąż apostołów, którzy będą głosić prawdę o Jego Zmartwychwstaniu. „Choć jest prawdą, że śmierć nie ma już władzy nad człowiekiem i nad światem, to jednak pozostaje jeszcze wiele – zbyt wiele – znaków jej dawnego panowania. Choć przez Paschę Chrystus wyrwał korzenie zła, to jednak potrzebuje ludzi, którzy w każdym czasie i w każdym miejscu pomogą mu utwierdzać Jego zwycięstwo za pomocą Jego broni: sprawiedliwości i prawdy, miłosierdzia, przebaczenia i miłości” – zaznaczał, dodając, że to przesłanie pragnął głosić podczas ostatniej pielgrzymki do Afryki. Z nim też wyruszy wkrótce do Ziemi Świętej.

„To przesłanie pragnąłem zanieść na kontynent afrykański przy okazji niedawnej podróży apostolskiej do Kamerunu i Angoli, gdzie zostałem przyjęty z wielkim entuzjazmem i gotowością do słuchania. Afryka bowiem niezmiernie cierpi w wyniku niekończących się okrutnych konfliktów, często zapomnianych, które rozdzierają i wykrwawiają liczne narody.
Z powodu rosnącej liczby jej synów i córek, którzy stają się ofiarami głodu, nędzy choroby. To samo przesłanie powtórzę z mocą w Ziemi Świętej, gdzie z radością udam się za kilka tygodni. Trudne, ale niezbędne pojednanie, które jest zadatkiem przyszłości budowanej na wspólnym bezpieczeństwie i pokojowym współistnieniu nie będzie mogło się zrealizować inaczej niż dzięki ponawianym, wytrwałym, szczerym wysiłkom mającym na celu zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego” – powiedział Papież.

Benedykt XVI w swoim wystąpieniu nie pominął również globalnych problemów. „W okresie globalnego braku żywności, zamętu w dziedzinie finansów, starej i nowej biedy, niepokojących zmian klimatycznych, przemocy i ubóstwa, które zmuszają wielu do opuszczenia własnej ziemi w poszukiwaniu pewniejszych możliwości przeżycia. Wobec wciąż groźnego terroryzmu, narastającego lęku przed niepewną przyszłością, pilnie trzeba odkrywać perspektywy, które mogą dać nadzieję. Niech nikt nie wycofuje się z tej pokojowej walki, jak rozpoczęła się wraz z Paschą Chrystusa, który – powtarzam – poszukuje mężczyzn i kobiet zdolnych pomóc mu utwierdzać Jego zwycięstwo za pomocą Jego broni: sprawiedliwości i prawdy, miłosierdzia, przebaczenia, miłości” – apelował.

Po wygłoszeniu orędzia wielkanocnego Benedykt XVI złożył życzenia w kilkudziesięciu języka. Dobrych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy życzył m.in. dotkniętym trzęsieniem ziemi mieszkańcom środkowych Włoch. Następnie przemówił po francusku, angielsku, niemiecku. Ze szczególnym aplauzem spotkały się jego życzenia w języku hiszpańskim. Żywiołowa reakcja wynika z faktu, że Hiszpanie przygotowują się w tym roku do zorganizowania Światowych Dni Młodzieży. Krzyż na tę uroczystość dotarł już do Madrytu. Holendrom papież podziękował za kwiaty, którymi przystrojony został Plac św. Piotra.
Kończąc niedzielne ceremonie, Ojciec Święty udzielił wszystkim zgromadzonym – zarówno w Rzymie, jak i tym przed telewizorami czy radioodbiornikami błogosławieństwa Urbi et orbi (Miastu i światu). Wiąże się z nim możliwość uzyskania odpustu zupełnego na zwykłych warunkach.

Na podstawie relacji TVP 1