Kamerun: Papież wylądował!

TV Trwam/jad

publikacja 17.03.2009 17:55

- Chrześcijanie nigdy nie mogą pozostać milczący wobec cierpienia i muszą swoim światłem rozświetlać ciemności ludzkiego serca - podkreślał papież Benedykt XVI podczas przemówienia inaugurującego jego pierwszą pielgrzymkę do Afryki.

Na lotnisku Ojca Świętego przywitali afrykańscy duchowni i przedstawiciele władz Kamerunu na czele z prezydentem kraju Paulem Biya. W powitalnym przemówieniu prezydent podkreślał, że zarówno Kościół, jak i władze Kamerunu zmierzają w kierunku rozwiązania tych samych problemów m.in. związanych z biedą i kwestiami zdrowotnymi.

Prezydent zapewnił, że naród kameruński jest zdolny do podjęcia stawianej przed nim odpowiedzialności i dziękował za otwarcie II Synodu Biskupów Afryki.

Tuż po wylądowaniu, Benedykt XVI wygłosił krótkie przemówienie, w którym naszkicował główne cele swojej wizyty. – Przybywam głównie z orędziem pokoju i miłości – zapewniał. Pozdrawiał zarówno chrześcijan, jak i wyznawców innych religii, którzy przybyli go powitać. Wyraził radość, że w Kamerunie dobrze współpracuje wiele wyznań.

Papież nawiązał do wizyty w Jaunde swojego poprzednika Jana Pawła II, który zainaugurował I Synod Biskupów Afryki. – Dla mnie jest to bardzo podniosłe wydarzenie, że mogę w tym samym miejscu rozpocząć II synod – zapewniał. Wyraził nadzieję, że ten synod będzie ważnym narzędziem na drodze do pojednania i przebaczenia, gdyż misją Kościoła jest przyniesienie nadziei do serc ludzki w Afryce.

Ojciec Święty zaznaczył, że tylko orędzie Boga skutecznie może pomóc w rozwiązaniu bieżących problemów, pokonaniu niesprawiedliwości, cierpienia i przywracaniu pokoju.
Podkreślił, że tak jak ważny jest rozwój ekonomiczny, tak samo istotny jest rozwój duchowy. – Jeżeli człowiek ma w sercu Boga, to nie jest to tylko kwestia tradycji czy kultury, ale jest to fundament życia ludzkiego – mówił papież.

Na zakończenie Ojciec Święty odniósł się do bieżącej sytuacji Kamerunu. Przypomniał, że połowa ludności tego kraju to gorliwi katolicy i widząc tę gorliwość, z nadzieją patrzy w przyszłość. Nawiązał do problemu AIDS.
Odniósł się do rządowego dialogu z Nigerią, który zdaniem papieża pokazuje, iż można budować sprawiedliwe społeczeństwo.

– Pragnę zawierzyć te wszystkie sprawy kościołowi, by był on nie tylko narzędziem rozsiewania wiary, ale także pokoju – kończył swoje przemówienie, prosząc jednocześnie o modlitwę w swojej intencji.